Ülkelerin uzay kuvvetleri ve Türkiye için öneriler
Space forces of countries and recommendations for Turkey
- Tez No: 997476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ATMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Defense and Defense Technologies, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
İlk uzaya çıkılan andan itibaren uzay kuvvetleri, küresel bir gelecek problemi olarak yer almıştır. 20.yüzyıl ortalarında ortaya çıkan ve her geçen gün daha büyük bir hızla gelişen uzay teknolojileri, bugünün dünyasında gerek askeri gerek sivil alanlarda kendine çoğalarak artan yer etmektedir. Bu teknolojiler her alanda özellikle askeri alanda; uçak, uydu, füze, insansız hava araçları gibi yüksek çözümsel teknolojiler üzerinde etkin bir biçimde ilerleyerek, karıştırma(jamming) ve aldatma(spoofing) adı altında küresel konumlama sistemlerini kullanarak ülkesel ve küresel savunma güçlerine ciddi tehdit oluşturmaktadır. Bu sistemler herhangi bir tehlike durumunda, bu sistemlere sahip olmayan ve başka bir devletin alt yapısını kullanan devletler için çok daha önemli bir tehdit unsuru olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada dünyanın önde gelen devletlerinin uzay sistemleri, uzay faaliyetleri, sahip oldukları uzay güçleri ve bağımsız uzay kuvvetleri incelenmiş ve tez çalışması sonunda Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsız bir uzay kuvvetlerine ve uzay teknolojileri alanında hızlı adımlara ihtiyacı olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Space forces have been a global future problem since the first space expedition. Space technologies, which emerged in the mid-20th century and are developing at an increasing pace every day, are increasingly taking place in both military and civilian areas in today's world. These technologies, especially in the military field, effectively advance on highly analytical technologies such as aircraft, satellites, missiles, and unmanned aerial vehicles, and pose a serious threat to national and global defense forces by using global positioning systems under the name of jamming and spoofing. In the event of any danger, these systems are a much more important threat to states that do not have these systems and use the infrastructure of another state. In this study, the space systems, space activities, space forces and independent space forces of the world's leading states were examined and at the end of the thesis study, it was decided that the Republic of Turkey needs an independent space force and rapid steps in the field of space technologies.