Yahudi kutsal metinleri ışığında kadının evlilikteki yeri
The Position of jewish women in regards to the jewish marriage in the sacred texts of judaism
- Tez No: 99748
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SARIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Yahudi kadınının evlilik kurumundaki -hazırlık, kuruluş ve sona eriş safhaları- yerini Yahudi kutsal metinleri ışığında incelemekdir. Giriş bölümünde, araştırmalarımız süresince kullandığımız metot ve Yahudi kutsal metinleri ile ikinci el eserler hakkında bilgi verdik. Ayrıca, Yahudi Hukuku ve bu hukuk içerisinde evliliğin konumunu da ele aldık. Birinci bölümde, Yahudilere göre, evliliğin anlamı ve mahiyeti üzerinde durduk. Bu bağlamda, evliliğin önemi, çoğalma, birden fazla evlilik ve kutsal metinlerce cinsel sapma olarak değerlendirilen zina, homoseksüellik, lezbiyenlik gibi konuları mercek altına yatırdık. Yine bu bölümde, Yahudilerde görülen değişik evlilikleri gözden geçirdik. İkinci bölümde, öncelikle, düğün öncesi yapılan hazırlıkları irdeledik. Bunun yanısıra, iki erkek şahit huzurunda yazılması gereken“Tena'im”(Anlaşma Belgesi) ve“Ketubah”(Evlilik Sözleşmesi) belgelerini okuyucuya sunduk ki, bunlardan ikincisi evliliğin gerçekleşebilmesi için zorunludur. Bunların ötesinde, nişan, düğün ve nikah törenlerinin Yahudi geleneğindeki yerini tetkik ettik. Bu bölümü, son olarak, kadının nikah sonrası kocasıyla münasebetlerini inceleyerek bitirdik. Üçüncü ve son bölümde ise, kutsal metinlerin boşanmaya bakışı, boşanma sebepleri, boşanma şekilleri, boşanmadan sonra kadının durumu gibi hususlar ile boşanma sırasında kocanın hanımına vermekle yükümlü olduğu“Get”(Boşama Belgesi) in üzerinde durduk. Çalışmamızı genel bir değerlendirme ile tamamladık. Araştırmalarımız süresince yaptığımız tesbitlere göre, Türkiye ve İslam aleminde yeterince bilinmeyen tez konumuzu araştırmacıların hizmetine sunmakla, bu alana az da olsa, bir katkıda bulunduğumuz inancındayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although, the case for the Jewish woman, based especially on the vast Hebraic literature, has never been tackled definitively, our study was not intended to be an exhaustive analysis of women and Judaism, nor could any one person undertake such a huge task. Needless to say that the Jewish tradition is a vast one. The purpose of this thesis, therefore, is to examine only the issue of Jewish women in regards to the Jewish marriage in the sacred texts of Judaism. In the introduction, we, first of all, gave brief information about the sacred texts of Judaism, which we have used throughout our study. We then proceeded to evaluate the meaning and nature of marriage in the first chapter. In this chapter, we also dealt with some issues, such as the importance of marriage and procreation, polygamy, and finally, unlawful sexual behaviors, i.e., adultery, homosexuality and lesbianism from the Jewish religion point of view. We included some useful information concerning the varieties of marriage in the Jewish tradition. In the second chapter, we tried to find out what kind of preliminary preparations were made before a Jewish wedding. The most important of all these preparations, however, was that sufficient time before the wedding has to be allowed for the bride to outfit herself and for the wedding feast to be prepared. Also, tenaim and ketubah documents should be written in the presence of two male witnesses. These two documents, and especially the latter, are essential for the validation of a Jewish marriage. In the same chapter, we evaluated the importance of a wedding ceremony in the eyes of Jewish people and in the Jewish tradition. This study concludes with an evaluation of the reasons for termination of a marriage. In this third and final chapter of our study we introduced the get document -this document is prepared in case of divorce- is also very important- and therefore should be written down with utmost care.