Supap imalinde sürtünme kaynağı ve kaynak hataları
  1. Tez No: 9975
  2. Yazar: MEMİŞ KÜTÜKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET; Bu çalışmada, sürtünme kaynağı, uygulama alanları ve eksoz supabında uygulaması, iyi kaynak elde edebilmek için değişik ısıl işlem şartları, deneylerle, incelenmiştir. Teknik literatürde friksiyon kaynağı diye de adlandırılan bu kaynak metodu, çalışmamızda çoğunlukla sürtünme kaynağı diye anılmıştır. Sürtünme kaynağı metodu, diğer birçok kaynak metodunun uygulanamadığı parçalara başarıyla uygulanmaktadır. Kaynak parametreleri, genellikle, eksenel basınç, dönme hızı ve sürtünme yüzeylerinin durumu ile belirlenen sürtünme katsayısıdır. Bu parametreler tecrübelerle tablolara dökülmüş, hangi şartlar altında, hangi para metrelerin seçileceği bu tablolarda tavsiye edilmiştir. Sürtünme kaynağının en geniş uygulama alanlarından birisi de, iki ayrı malzemenin sürtünme kaynağı ile birleştirilmesi sonucu el de edilen eksoz supaplarıdır. Supaplardaki hatalar sıralandığında en yüksek hata oranının, aşırı termal ve mekanik gerilmeler ile hatalı imalattan kaynaklandığı görülmüştür. Bu hataların minimize edilmesi ise, iyi malzeme seçimi, iyi kaynak bağlantısı ve uygun mikro yapı elde edilmesiyle mümkündür. Çalışmamızın deneyler kısmında iyi kaynak bağlantısı ve uygun mikro yapıyı elde edebilmek için seri deneyler yapılmış ve yüzün üzerinde mikro yapı resmi çekilmiştir. Alman sonuçlar, sıcak şekil verme sonrasında bir temperleme işleminin, malzemenin sürekliliğini arttırmak ve uygun mikro yapı elde etmek için gerekli olduğunu göstermiştir. Öncelikle, ıslah edilmiş olarak gelen malzemeden alınan ve 2 saat 750 °c de temperlenen numuneler incelenmiş, ancak uygun sonuç alınamamıştır. Bunun sonucunda deneylere devam edilmiş ve 1100 C de havada su verilip 750 C de 6-8 saat temperlenen numunelerde iyi bir ostenitik yapı ve uygun mekanik şartları sağlayan kaynak bağlantısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY s In this study, friction welding and its application, applica tion in exhaust valve and conditions of different heat treatment in order to obtain a good weld were examined with experimental studies. This method of welding is generally called as“friction welding”in english technic literature,“Sürtünme Kaynağı”was used as aqual to“friction welding”in writing of this thesis. Friction welding has been applying success fully at joints to which other welding methods can not be applied. The parameters of welding are as follows - axial pressure - rotation speed - Friction coefficient related to friction surface. These parameters were listed experimentally in tables. In these tables, xt was recommended that how suitable parameters could be chosen in various conditions. One of the largest application fields of friction welding is production of exhaust valve manufactured by joining two different materials. It was seen that the maximum fault ratio in valves was by reason of overthermal and mechanical stresses and faulty manufac turing. These faults can be minimized by obtaining good selection of materials, well-welded joint and suitable micro-structure. Series experiments were made and over hundred pictures of micro-structure were taken in order to obtain well-welded joint and suitable micro-structure in the experimental part of our studies.From the obtained results, it is necessary that the tempering process must be made to increase the ductility of materials, and $o get suitable micro-structure after hot-working. Firstly, the samples which were taken from the improved materials and were tempered at 750 C for two hours were examined, but suitable results could not be got. And then the experiments were gone on and the samples annealed in air and tempered at 750 C for 6-8 hours had a good austenitic structure and a well-welded joint which can get suitable mechanical conditions.