İçten yanmalı 4 zamanlı motorlarda supap sistemlerindeki gelişmelerin incelenmesi
Improvements of the valve train systems in the SI engines
- Tez No: 98509
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ERTUĞRUL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İÇTEN YANMALI 4 ZAMANLI MOTORLARDA SUPAP SİSTEMLERİNDEKİ GELİŞMELERİN İNCELENMESİ Benzinli motorlarda supap sayısının artması motor gücünü ve geniş aralıktaki motor hızlarına ulaşma imkanı vermİştir.Bu metod motorun belli güç veriminin artmasında uygun bir yoldur. Tezimde supap ve supap mekanizmalarının tanımı, ortalama emme Mach sayısı (Mim) kullanarak 4 zamanlı motorların volumetrik verim karakteristiklerinin analizleri, 5 supaplı motor dizaynı üzerine araştırmalar anlatıldı. Seçilen 5 supablı dizayn plam var olan 4 ve 5 supaplı dizaynın yeniden gözden geçirilmesine dayandınlmıştır.4 zamanlı çok supablı motor dizaynı eğilimi motor gücünü ve yüksek yakıt verimliliğini artırmaya doğrudur. En uygun çok supablı motor elde edilmesi için çok supablı motor elde edilmesi için çok supablı motor 4'den 7'ye kadar supap dizaynları araştırıldı ve emme supap açılma alanları karşılaştırıldı. 4 zamanlı motoru egzoz ve emme boru sistemlerinden ayar etkisine sahip olmadan motor devri ve volumetrik verim arasındaki bağıntılar, emme supap kapanması ve emme supap efektif açılma alanını değiştirerek oluşan sonuçlar sunuldu. 4 zamanlı motorun performansını geliştirmek için motor momenti, volumetrik verim ve ısı verimi çok supaplı motor dizaynı uygulamalarındaki çalışma sunuldu. xm
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPROVEMENTS OF THE VALVE TRAIN SYSTEMS IN THE SI ENGINES Increasing the number of values in a gasoline engine raises both the engine torque and allowable engine speed, this method is an effective way of increasing the engine specific power out put. In the my thesis, valve and valve train, an analysis of the Volumetric Efficiency Characteristic of 4 Stroke Cycle Engines Using the Mean Inlet Mach Number Mim, the design of the five valve Cylinder Head, 5 valve Engine design are investigated. The layout of of the chosen five valve design was based a review of existing four and five valve designs.The multi-valve four stroke cycle engine design trend is toward increased engine power and higher fuel efficiency. In pursuit of the optimum multi- valve engine,layout designs of four valve to seven valve type multi-valve engines were investigated and compared their intake valve opening area. 4 Stroke cycle piston engines having no tuning effects from the inlet and/or exhaust pipe systems,and by varying the inlet valve effective angle area and the inlet valve closure,the relationships between volumetric efficiency and engine speed were investigated. To improve the performance of a stroke cycle engine,particularly in the areas of engine torque, volumetric efficiency and thermal efficiency,a study on the optimization of multi valve engine design was presented. XIV