Yarı iletken siyah fosfor tabanlı kompozit malzemelerin fotokatalitik ve basınçlı membran proses uygulamaları
Photocatalytic and pressure membrane process applications of semiconductor black phosphorus-based composite materials
  1. Tez No: 997501
  2. Yazar: BEHSAT OZAN ESKİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM OCAKOĞLU, PROF. DR. NADİR DİZGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Enerji, Engineering Sciences, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, dikkat çekici fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip siyah fosfor (SF), solvotermal yöntemle sentezlenmiş ve membran filtrasyon ile fotokatalitik arıtım sistemlerindeki potansiyeli araştırılmıştır. SF'nin sudan kolay ayrılması ve su/oksijen ortamında bozunmasının önlenmesi amacıyla poliviniliden florür (PVDF) içeren kompozit bir yapı (SF@PVDF) geliştirilmiştir. Fotokatalitik deneylerde, SF@PVDF'nin görünür ışık altında, pH 7'de, 10 ppm Metilen Mavisi için 1 saat sonunda %93,49 arıtım verimi sağladığı ve 10 kez tekrar kullanım sonrası dahi %50'nin üzerinde performans gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, SF'nin polietersülfon (PES) membranlara farklı oranlarda (%0,5, %1,0 ve %2,0) eklenmesiyle üretilen kompozit membranların (SF@PES), protein (BSA) ve bakteri (E. coli) giderim performansları incelenmiştir. Saf PES membrana kıyasla, SF içeren membranların BSA reddi ve antibakteriyel etkinliğinin önemli ölçüde arttığı, %2,0 SF@PES membran için %100 BSA reddi elde edildiği görülmüştür. SF'nin ayrıca yüksek antioksidan, antimikrobiyal ve biyofilm inhibisyon özellikleri sergilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, tez kapsamında geliştirilen SF@PVDF fotokatalitik sistemlerde yüksek performans ve yeniden kullanılabilirlik sunarken, SF@PES membranlar membran arıtım uygulamalarında geliştirilmiş arıtım ve antibakteriyel özellikler sağlamıştır. Bu bulgular, SF içeren kompozitlerin su arıtım teknolojilerinde umut verici bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, black phosphorus (BP), possessing remarkable physical and chemical properties, was synthesized by solvothermal methods, and its potential in membrane filtration and photocatalytic treatment systems was investigated. A composite structure (BP@PVDF) containing polyvinylidene fluoride (PVDF) was developed to facilitate the separation of BP from water and prevent its degradation in a water/oxygen environment. In photocatalytic experiments, it was determined that BP@PVDF achieved a treatment efficiency of 93.49% after 1 hour under visible light, at pH 7, and with 10 ppm methylene blue, and maintained a performance above 50% even after 10 reuses. Furthermore, the protein (BSA) and bacteria (E. coli) removal performance of composite membranes (BP@PES) produced by adding BP to polyethersulfone (PES) membranes at different ratios (0.5%, 1.0%, and 2.0%) was examined. Compared to pure PES membranes, BP-containing membranes showed significantly increased BSA rejection and antibacterial efficacy, with 100% BSA rejection achieved for the 2.0% BP@PES membrane. BP was also found to exhibit high antioxidant, antimicrobial, and biofilm inhibition properties. In conclusion, the BP@PVDF photocatalytic systems developed within the scope of this thesis offer high performance and reusability, while BP@PES membranes provide improved treatment and antibacterial properties in membrane treatment applications. These findings demonstrate that BP-containing composites have promising potential in water treatment technologies.