Özel gereksinimli çocuklara eğitim veren öğretmenlerin duygusal emek düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between emotional labor and depression levels among teachers educating children with special needs
- Tez No: 997521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, özel gereksinimli çocuklara eğitim veren öğretmenlerde duygusal emek stratejileri ile depresyon düzeyi arasındaki ilişkinin nicel düzlemde incelenmesini amaçlamıştır. Kapsayıcı eğitim bağlamında duygusal taleplerin yüksekliği nedeniyle bu meslek grubunda duygu düzenleme stratejilerinin psikolojik iyi oluşla nasıl eklemlendiğinin açığa kavuşturulması hedeflenmiştir. Araştırma kesitsel ve ilişkisel tarama deseninde yürütülmüştür. Mersin ilindeki özel eğitim ve kaynaştırma ortamlarında görev yapan öğretmenlerden oluşan örneklemden (n=220) Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Emek Ölçeği (yüzeysel rol yapma, derinden rol yapma, doğal/otantik ifade) ve Burns Depresyon Ölçeği ile veri toplanmıştır. Betimsel istatistiklerin ardından Pearson korelasyonları ve hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, yüzeysel rol yapmanın depresyonla pozitif yönlü ilişkili olduğunu; derinden rol yapma ve doğal/otantik duygu ifadesinin ise depresyonla negatif yönlü ilişkiler sergilediğini göstermiştir. Demografik değişkenler kontrol edildiğinde strateji-özgül etkilerin anlamlılığını koruduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılaşmalar saptanmamış; eğitim düzeyi için depresyon puanlarında sınırlı farklılıklar gözlenmiştir. Elde edilen kanıtlar, öğretmen esenliğinin güçlendirilmesinde strateji bileşiminin hedeflenmesi gerektiğine işaret etmiştir. Buna göre, yüzeysel rol yapma baskısını azaltan görev tasarımı ve mikro mola/debrifing uygulamaları ile derinden rol yapmayı destekleyen yeniden değerlendirme becerilerinin hizmet içi programlara entegre edilmesi önerilmiştir. Bulguların, okul temelli psikososyal risk yönetimi ve kaynak tahsisi süreçlerine karar desteği sağlayacağı ve ileride yapılacak boylamsal/deneysel çalışmalar için zemin oluşturacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine, quantitatively, the association between emotional labor strategies and depression among teachers who educate children with special needs. Given the high emotional demands of inclusive education settings, the study sought to clarify how distinct emotion-regulation strategies relate to psychological well-being in this occupational group. A cross-sectional, correlational design was employed. Data were collected from teachers working in special education and mainstream inclusion settings in Mersin (n=220) using a Personal Information Form, the Emotional Labor Scale (surface acting, deep acting, natural/authentic expression), and the Burns Depression Inventory. Descriptive statistics were followed by Pearson correlations and hierarchical multiple linear regressions. Findings indicated that surface acting was positively associated with depression, whereas deep acting and natural/authentic expression were negatively associated with depression. Strategy-specific effects remained significant after controlling for demographic covariates. No significant differences were observed by sex or age; limited differences in depression scores emerged by educational attainment. The evidence suggested that intervention and resource allocation should target the composition of emotional labor strategies. Accordingly, job design and micro-break/debriefing arrangements that reduce reliance on surface acting, together with training modules that strengthen cognitive reappraisal and thereby facilitate deep acting, were recommended for in-service programs. The results were considered to provide decision support for school based psychosocial risk management and to lay groundwork for future longitudinal or experimental research