Türkçe öğretmenlerinin günlük konuşma dilinde yaptıkları telaffuz hataları
Pronunciation errors made by Turkish teachers in daily spoken language
  1. Tez No: 997527
  2. Yazar: NAZMİYE ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, konuşan, paylaşım yapan her haliyle iletişim kuran sosyal bir canlı varlıktır. Bireylerin iletişimi toplumu etkilemektedir. Bir toplumun doğru, düzgün ve etkili konuşmasında çevresindekilere özellikle öğrencilerine rol model olarak bunu yapan en etkili kişi öğretmenlerdir. Her haliyle topluma örnek olan öğretmenlerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktaları ise kelimeleri doğru telaffuz ederek konuşma kusurları yapmadan etkili, güzel ve akıcı konuşmalarıdır. Ne yazık ki diksiyonu düzgün olmayan, kelimeleri doğru telaffuz edemeyen, diline yerleşmiş yanlış kullanımlarla iletişime devam eden pek çok öğretmen mevcuttur. Bu araştırmayla Türkçe öğretmenlerinin günlük konuşma dilinde yaptıkları telaffuz hatalarını tespit etmek amaçlanmıştır. Güzel Türkçeyi etkili bir şekilde kullanabilmenin önemine dikkat çeken bu nitel çalışmaya 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kütahya ilindeki devlet ortaokullarında görev yapan otuz f (30) ortaokul Türkçe öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak açık uçlu ve birden fazla seçenekli (çoktan seçmeli) sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veriler bu görüşme formuyla yazılı olarak ve bazı bölümlerin telaffuzlarının tam olarak anlaşılabilmesi için de ses kaydı yapılarak toplanmıştır. Toplanan veriler de içerik analiziyle incelenmiştir. f(30) Türkçe öğretmeninin yarısından fazlasının görüşme formunda verilen f(64) kelime içinden f(38) tanesini %59,38 oranla yanlış telaffuz ettikleri görülmüştür. En çok yanlış telaffuz edilen kelimelerden bazıları ;“öğretmen”f(20),“ağrı”f (23),“sağlık f(21), ”yağmur“ f(21),”yoğurt“ f(22),”ağız“ f(21), ”eğitim f(22),“ değirmen f(21), ”ciğer“ f(21), ”gözleyen“ f(25),”içecek“ f(26), ”nereye“ f(29),”zengin“ f(25),kendi f(25), genç f(26), asa f(30)dır. Doğru telaffuzu yapılan kelimeler; herkes f(30),kardeşiyle f(24),ecdat f(26),buydu f(27)'dur. Öğretmenlerin en çok; ünlü daralması, ulama, içinde ”ğ“ bulunan kelimelerin telaffuzunda, sıfat fiil ekinin ve kapalı ”e"nin telaffuzunda hata yaptıkları, düzeltme işaretli kelimelerin telaffuzunda çok fazla hata yapmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human is a social living creature that speaks, shares and communicates in every way. The communication of individuals affects society. Teachers are the most effective people who act as role models for those around them, especially for their students, when speaking correctly, properly and effectively in a society. The most important points that teachers, who are examples to the society in every way, should pay attention to are that they pronounce the words correctly and speak effectively, beautifully and fluently without making any speech mistakes. Unfortunately, we have many teachers whose diction is not correct, who cannot pronounce words correctly, and who continue to communicate with incorrect usages ingrained in their language. The aim of this research is to identify the words that are unknowingly mispronounced in daily speech among Turkish teachers and to show their correct pronunciation through this study and to make them understand the importance of diction. Thirty (30) secondary school Turkish teachers working in public secondary schools in Kütahya participated in this study, which draws attention to the importance of being able to use our beautiful Turkish effectively, in the 2024-2025 academic year. A semi-structured interview form consisting of open-ended and multiple choice questions was used as a data collection tool. Data were collected in writing with this interview form and by audio recording to fully understand the pronunciation of some parts. The collected data was also examined with content analysis. It was observed that more than half of the f(30) Turkish teachers mispronounced f(38) among the f(64) words given in the interview form with a rate of 59.38%. Some of the most mispronounced words are;“teacher”f(20),“pain”f(23),“health”f(21),“rain”f(21),“ yoghurt”f(22),“mouth”f(21),“education f(22),”mill f(21),“liver”f(21),“watcher”f(25),“drink”f(26),“where to”f(29),“rich”The correct pronunciation words are f(25), self f(26), asa f(30). It was observed that the teachers mostly made mistakes in the pronunciation of vowel contraction, ulama, words containing“ğ”, adjective verb suffix and closed“e”.