9-11 yaş arasındaki kekemeliği olan bireylerde okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi
Investigation of reading comprehension skills in individuals with stuttering between the ages of 9-11
  1. Tez No: 997536
  2. Yazar: CANSER ÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ZENCİR ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 9-11 yaş aralığındaki kekemeliği olan bireylerin okuduğunu anlama becerileri incelenmiş ve tipik gelişim gösteren akranlarıyla aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında, 18 kekemelik tanısı olan çocuk ile 18 tipik gelişim gösteren çocuk olmak üzere toplam 36 katılımcı yer almıştır. Veri toplama sürecinde; Ebeveyn Bilgilendirme ve Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Okuduğunu Anlama Kalibrasyon Ölçeği ve Kekemelik Şiddeti Ölçeği (Keşida-4) kullanılmıştır. Katılımcılar, okuduğunu anlama sürecini beş kategoride değerlendiren görevleri yerine getirmiştir: metin konusunu tahmin etme, amaç belirleme, ön bilgileri çağırma, akıcı okuma ve metinle ilgili soruları yanıtlama. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 programı kullanılmış, görev puanlarının normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Independent Samples t-testi, grup içi ilişki analizlerinde ise Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Analizler %95 güven aralığında ve p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kekeme bireylerle tipik gelişim gösteren bireylerin okuduğunu anlama puanları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Tipik gelişim gösteren çocuklar, kekeme çocuklara göre daha yüksek puanlar almıştır. Ayrıca, Kekemelik Şiddeti Ölçeği puanları ile okuduğunu anlama becerisi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuç, kekemelik şiddeti arttıkça okuduğunu anlama performansının azaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, kekeme bireylerin hem değerlendirme hem de müdahale süreçlerinde okuduğunu anlama becerilerinin dikkate alınması gerektiği önerilmektedir. Bu becerilerin geliştirilmesi, kekeme çocukların akademik başarılarını artırmada önemli bir katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the reading comprehension skills of children aged 9 to 11 with stuttering and to reveal differences between them and their typically developing peers. The study included a total of 36 participants, comprising 18 children diagnosed with stuttering and 18 typically developing children. Data were collected using the Parent Information and Consent Form, Demographic Information Form, Reading Comprehension Calibration Scale, and the Stuttering Severity Instrument (Keşida-4). Participants were assessed through five task categories related to reading comprehension: predicting the topic of the text, setting reading purposes, recalling prior knowledge, fluent reading, and answering questions about the text. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 26.0. The normality of task score distributions was tested with the Shapiro-Wilk test. Independent samples t-test was used for between-group comparisons, while Pearson Correlation Analysis was used to examine relationships within groups, as the data showed a normal distribution. All analyses were conducted within a 95% confidence interval, and statistical significance was set at p<0.05. Findings indicated a statistically significant difference in total reading comprehension scores between children with stuttering and those with typical development. Typically developing children scored significantly higher in reading comprehension tasks. Additionally, a significant negative correlation was found between stuttering severity scores and reading comprehension performance, suggesting that increased stuttering severity is associated with decreased comprehension ability. Based on these results, it is recommended that reading comprehension skills be thoroughly evaluated during the assessment and therapy processes for individuals with stuttering. Improving reading comprehension may contribute positively to learning outcomes and academic success for children who stutter.