Kalp ve damar hastalarında diyet inflamatuar indeks ile oksidatif stres, malnütrisyon, kırılganlık ve sağlıklı yaşam biçimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the dietary inflammatory index and oxidative stress, malnutrition, frailty, and healthy lifestyle behaviors in patients with cardiovascular disease
  1. Tez No: 997535
  2. Yazar: DAMLA ZEYNEP BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kalp ve damar hastalığı (KVH) olan bireylerde diyetin inflamatuar potansiyelinin oksidatif stres parametreleri, malnütrisyon durumu, kırılganlık ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışma, İstanbul'da özel bir hastanenin kardiyoloji polikliniğine başvuran, 25–74 yaş aralığında, KVH tanısı almış bireyler (vaka grubu) ile herhangi bir KVH tanısı bulunmayan sağlıklı bireylerden (kontrol grubu) oluşan toplam 83 gönüllü (41 vaka, 42 kontrol) ile yürütülmüştür. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış; sosyodemografik özellikler, sağlık öyküsü ve yaşam tarzı alışkanlıkları anket formu ile değerlendirilmiştir. Günlük enerji ve besin ögesi alımları 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı yöntemiyle analiz edilmiştir. Diyetin inflamatuar potansiyeli Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ) ile hesaplanmış, diyetin antioksidan kapasitesi ORAC ve FRAP değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümler standart yöntemlere uygun olarak yapılmış; vücut kompozisyonu ve faz açısı ölçümleri biyoelektrik empedans analizi (BIA) ile belirlenmiştir. Oksidatif stres durumunu değerlendirmek amacıyla serum toplam antioksidan kapasitesi (TAK), toplam oksidan kapasitesi (TOK), oksidatif stres indeksi (OSİ) ve malondialdehit (MDA) düzeyleri analiz edilmiştir. Malnütrisyon durumu GLIM kriterlerine göre, kırılganlık Frail Skalası ile ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, GLIM kriterlerine göre malnütrisyon prevalansı vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla %46.4 ve %23.8; p<0.05). Kırılganlık durumu ve SYBDÖ toplam puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Serum TAK düzeyleri gruplar arasında benzerken, TOK, OSİ ve MDA düzeyleri özellikle toplam örneklemde vaka grubunda daha yüksek bulunmuştur. Dİİ ortalamaları genel olarak gruplar arasında farklılık göstermemiş, ancak erkeklerde vaka grubunda Dİİ ortalaması daha düşük saptanmıştır (p<0.05). ORAC ve FRAP değerleri açısından gruplar arasında fark bulunmamakla birlikte, vaka grubunda ORAC ve FRAP ile serum TAK arasında zayıf pozitif; CRP ile zayıf negatif korelasyonlar belirlenmiştir (p<0.05). Dİİ tertil analizlerinde, yüksek Dİİ tertilinde yer alan KVH hastalarında TOK ve OSİ değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş; MDA düzeylerinin tüm tertillerde vaka grubunda anlamlı olarak daha yüksek olduğu gösterilmiştir (p<0.05). Çoklu regresyon analizlerinde Dİİ ile oksidatif stres parametreleri, kırılganlık ve malnütrisyon arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Buna karşın, çok değişkenli analizlerde TOK ve MDA'nın KVH varlığının bağımsız belirleyicileri olduğu gösterilmiştir. Bu bulgular, KVH'de diyetin inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden ziyade oksidatif stres yükünü yansıtan biyobelirteçlerin hastalıkla daha güçlü ilişkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the relationship between the inflammatory potential of the diet and oxidative stress parameters, nutritional status, frailty, and healthy lifestyle behaviors in individuals with cardiovascular disease (CVD). The study was conducted with a total of 83 volunteers (41 CVD patients and 42 healthy controls) aged 25–74 years, consisting of individuals diagnosed with CVD who applied to the cardiology outpatient clinic of a private hospital in Istanbul (case group) and healthy individuals without any CVD diagnosis (control group). Study data were collected through face-to-face interviews; sociodemographic characteristics, medical history, and lifestyle habits were assessed using a structured questionnaire. Daily energy and nutrient intakes were analyzed using a 24-hour dietary recall method. The inflammatory potential of the diet was calculated using the Dietary Inflammatory Index (DII), while dietary antioxidant capacity was evaluated based on ORAC and FRAP values. Anthropometric measurements were performed according to standard procedures, and body composition and phase angle were assessed using bioelectrical impedance analysis (BIA). To evaluate oxidative stress status, serum total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), oxidative stress index (OSI), and malondialdehyde (MDA) levels were analyzed. Nutritional status was assessed according to the GLIM criteria, frailty was evaluated using the FRAIL scale, and healthy lifestyle behaviors were assessed using the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS). According to the GLIM criteria, the prevalence of malnutrition was significantly higher in the case group compared with the control group (46.4% vs. 23.8%, respectively; p<0.05). No significant differences were observed between groups in terms of frailty status or total HLBS scores (p>0.05). While serum TAC levels were similar between groups, TOC, OSI, and MDA levels were higher in the case group, particularly in the overall sample. Mean DII scores did not differ significantly between groups overall; however, among men, the mean DII score was lower in the case group compared with controls (p<0.05). Although no differences were observed between groups in ORAC and FRAP values, weak positive correlations were identified between ORAC and FRAP values and serum TAC, and weak negative correlations with C-reactive protein (CRP) in the case group (p<0.05). In DII tertile analyses, CVD patients in the highest DII tertile had higher TOC and OSI values compared with the control group, and MDA levels were significantly higher in the case group across all tertiles (p<0.05). Multiple regression analyses revealed no significant associations between DII and oxidative stress parameters, frailty, or malnutrition. However, multivariable analyses demonstrated that TOC and MDA were independent predictors of CVD presence. These findings suggest that biomarkers reflecting oxidative stress burden may be more strongly associated with CVD than the inflammatory or antioxidant properties of the diet.