Ayçiçek yağı, pamuk yağı ve karışımlarının derinkızartmaya uygunluğunun değerlendirilmesi
Assessment of the suitability of sunflower oil, cottonseed oil, and their blends for deep frying
  1. Tez No: 997546
  2. Yazar: MUSTAFA HAFEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERİNÇ, DOÇ. DR. EMRE YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ayçiçek yağı, pamuk yağı ve bu iki yağın 1:1 oranındaki karışımının derin kızartma işlemlerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Palm yağı referans olarak kullanılmıştır. Patatesler 180 °C'de 25 döngü boyunca kızartılmış; belirli aralıklarla alınan yağ örneklerinde serbest yağ asitliği (FFA), peroksit sayısı (PV), tiyobarbitürik asit (TBA) ve toplam polar bileşik (TPM) analizleri yapılmıştır. Ayrıca her kızartma örneğinden 300 adet görüntü alınarak MATLAB ortamında renk ve doku özellikleri, başlıca bileşen analizi (PCA) yöntemiyle boyut indirgeme işlemine tabi tutulmuş ve ayırt edici öznitelikler çıkarılmıştır. Elde edilen öznitelik vektörleri, Destek Vektör Makineleri (Support Vector Machine / SVM) algoritması kullanılarak sınıflandırılmıştır. Sonuçlar, palm yağının en yüksek oksidatif stabiliteye sahip olduğunu, ayçiçek yağının en hızlı bozulduğunu, pamuk yağının ise orta düzeyde stabilite sergilediğini göstermiştir. Ayçiçek ve pamuk yağlarının 1:1 karışımı, polar bileşik ve serbest yağ asidi artışı bakımından tekil yağlardan daha iyi performans göstermiştir. Bu bulgular, karışım yağın palm yağına alternatif olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca PCA ve SVM analizleri, kızartma yağlarındaki renk değişimlerinin izlenmesinde etkili araçlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the deep-frying performance of sunflower oil, cottonseed oil, and their 1:1 blend using palm oil as a reference. Potatoes were fried at 180 °C for 25 cycles, and oil samples were analyzed for free fatty acidity (FFA), peroxide value (PV), thiobarbituric acid (TBA), and total polar compounds (TPC). Additionally, 300 images were taken from each fried sample. Color and texture features were subjected to dimensionality reduction using principal component analysis (PCA) in Matlab, and distinctive features were extracted. The resulting feature vectors were classified using the Support Vector Machine (SVM) algorithm. Results showed that palm oil had the highest oxidative stability, sunflower oil degraded fastest, and cottonseed oil showed moderate stability. The 1:1 blend exhibited improved oxidative stability, with lower increases in FFA and TPC values compared to single oils. These findings indicate that the sunflower–cottonseed blend can serve as a potential alternative to palm oil. PCA and SVM analyses were effective in monitoring color changes and quality degradation during frying.