Porter'ın Beş Güç Modeli çerçevesinde Türkiye ve Venezuela motor yağı sektörünün karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the motor oil sector in Turkey and Venezuela within the framework of Porter's Five Forces Model
  1. Tez No: 997588
  2. Yazar: MARCOS SANTIAGO ARCANO NEYRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Uluslararası Ticaret, Business Administration, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye ile Venezuela arasında araç yağlarının uluslararası ticaretinde var olan engelleri ve fırsatları incelemeyi ve her iki ülkedeki şirketler arasındaki ticari ilişkilerin hangi dinamikler tarafından şekillendiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, bu sektördeki mevcut engelleri ve fırsatları hem akademik hem de profesyonel bir bakış açısıyla anlamaktır. Bu bağlamda akademik kaynaklar incelenmiş, literatür kullanılmış ve anahtar bir araç olarak Türkiye ve Venezuela'daki Motor yağ üreticisi firmalar ve lojistik şirketlerinden üst düzey profesyonellerle görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırma, her iki ülkeden girişimcilerin bu ürünü pazarlarken karşılaştıkları zorlukları değerlendirmekte ve bu sektördeki ticaretin artırılması ve iyileştirilmesi için fırsatları analiz etmektedir. Sonuçlar, önemli engellerin mevcut olduğunu ancak aynı zamanda bu sektörde büyük bir ticari büyüme potansiyelinin de bulunduğunu göstermektedir. Bu tez, Türkiye ile Venezuela'daki bu sektörde yer alan şirketler arasındaki ticari akışın geliştirilmesi için stratejiler ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the barriers and opportunities present in the international marketing of vehicle lubricants between Türkiye and Venezuela, and how commercial relations between companies in both countries can be improved. The objective of the research is to understand, from both an academic and professional perspective, the existing obstacles and opportunities in this sector. Under this concept, academic sources were studied, literature was used, and as a key instrument, interviews were conducted with high-level professionals from lubricant and logistics companies in both Türkiye and Venezuela. This research evaluates the challenges that entrepreneurs from both countries currently face when marketing this product, and assesses the opportunities for improvement and increased trade in this sector. The results show that although there are considerable barriers, there is also great commercial growth potential in this sector. This thesis proposes strategies and recommendations to improve the commercial flow between companies in this sector from Türkiye and Venezuela.