Geç dönem Osmanlı eğitim reformları bağlamında 1915 tarihli Dârülmuallimîn-i İbtidâîlere mahsus müfredat programı: Transkripsiyon ve değerlendirme
The curriculum program for principal educational schools dated 1915 in the context of late Ottoman educational reforms: Transcription and evaluation
- Tez No: 997589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT ADLIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nin altı yüz yıllık tarihinde en önem verdiği alanlardan biri de eğitim olmuştur. Klasik medreselerin öncülük etmesi ile kurulan eğitim sistemi 18.yüzyıl sonlarında Avrupa devletleri örnek alınarak açılan Batı tarzı modern okullar ile farklı bir nitelik kazanmıştır. Modern okulların giderek çoğalması bu okullarda eğitim verecek nitelikli öğretmenlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Bu ihtiyacın giderilmesine yönelik ilk adımların atıldığı dönem ise tanzimat dönemidir. Tanzimat döneminde birçok öğretmen okulu açılmıştır. Darülmualimin-i Rüşdî, darülmualimin-i sıbyan, darülmualimat, darülmualimin-i iptidai, darülmualimin-i ali gibi değişik ismler altında faaliyet yürüten bu okullardaki müfredat programları da farklı olmuştur. İlk öğretmen okulu Darulmualimin'in 1848 yılında açılmasından itibaren öğretmen okullarında okutulan müfredatta zaman içerisinde birçok değişiklik meydana gelmiştir. Bu tez çalışmasında ise Maarif-i Umumiye Nezareti tarafından hazırlanan 1915 Tarihli“Darulmuallimîn-i İbtidailere Mahsus Müfredât Programı ( İlkokul Öğretmeni Yetiştiren Okullara Ait Müfredat Programı)”günümüz Türkçesine çevrilmiş ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Osmanlı eğitim sisteminin tarihsel gelişimi ele alınmış; İslamiyet öncesi Türklerde eğitimden başlanarak Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine kadar eğitim kurumlarının yapısı, öğretmen yetiştirme anlayışları ve bu kurumların müfredat yapıları incelenmiştir. Özellikle Osmanlı devletinin son dönemlerinde modern eğitim yapısının nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. Tezin esas bölümünde 1915 tarihli müfredat transkript kurallarına uygun bir şekilde günümüz türkçesine çevrilmiştir. Tezin son kısmında müfredatın değerlendirmesi yapılmış, bu müfredat programı ile öğretmen adaylarına kazandırılmak istenen bilgi ve becerilerin niteliği üzerinde durulmuştur. Değerlendirme kısmında ayrıca 1915 tarihli müfredat programı ile bugünkü eğitim fakülteleri sınıf öğretmenliği bölümlerini temsilen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde uygulanan müfredat programı karşılaştırılmıştır. Bu sayede Osmanlı Devleti öğretmen yetiştirme anlayışı ile Türkiye Cumhuriyeti öğretmen yetiştirme anlayışlarının benzerlikleri ve farklılıklarının tespitiyle iki dönem arasındaki etkileşim ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout its six-hundred-year history, one of the fields to which the Ottoman Empire attached the greatest importance was education. The education system, initially established under the leadership of classical madrasas, acquired a different character towards the end of the eighteenth century with the opening of Western-style modern schools modeled after European states. The increasing number of modern schools created a demand for qualified teachers to provide instruction in these institutions. The first steps to meet this need were taken during the Tanzimat period. In this era, many teacher-training schools were established. These schools, which operated under various names such as Dârülmuallimîn-i Rüşdî, Dârülmuallimîn-i Sıbyân, Dârülmuallimât, Dârülmuallimîn-i İbtidâî, and Dârülmuallimîn-i Âlî, also differed in terms of their curricula. Since the opening of the first teacher-training school, Dârülmuallimîn, in 1848, numerous changes occurred over time in the curricula taught in these institutions. This thesis focuses on the curriculum entitled“Dârülmuallimîn-i İbtidâîlere Mahsus Müfredât Programı (Curriculum Program for Primary Teacher-Training Schools)”, prepared by the Ministry of Public Education (Maarif-i Umûmiye Nezâreti) in 1915, which has been transcribed into contemporary Turkish and evaluated. In the introduction, the historical development of the Ottoman education system is examined, beginning with education among the pre-Islamic Turks and continuing through to the final period of the Ottoman Empire. The structure of educational institutions, the approaches to teacher training, and the curricular frameworks of these institutions are analyzed. Particular emphasis is placed on how the modern educational structure took shape in the late Ottoman period. In the main section of the thesis, the 1915 curriculum is transcribed into modern Turkish in accordance with transcription rules. In the concluding section, the curriculum is evaluated, with a focus on the nature of the knowledge and skills intended to be imparted to teacher candidates through this program. Furthermore, the 1915 curriculum is compared with the curriculum currently implemented in the Department of Primary School Teaching at the Faculty of Education of Anadolu University in Eskişehir, representing today's teacher-training programs. In this way, the similarities and differences between the Ottoman Empire's understanding of teacher training and that of the Republic of Turkey are identified, and the interaction between the two periods is revealed