Anonim ortaklıklarda sermaye artırımı kararları
Capital raising decisions in corporations
  1. Tez No: 99760
  2. Yazar: EMİN BAYDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada sermaye piyasaları için en fazla öneme sahip şirket yapısı olan anonim ortaklıklarda, sermaye, sermayenin artırılması ve sermaye artırımı kararına yardımcı yöntemler incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında genel olarak sermaye kavramından ve sermaye artırımının anonim ortaklıklar açısından önemine değinilmiştir. Bu arada Türk Ticaret Kanunu'ndaki diğer ortaklık yapıları tanıtılarak, çalışmanın esas konusu olan anonim ortaklıklarla karşılaştırma yapılabilmesi olanağı amaçlanmıştır. ikinci bölümde, anonim ortaklıkların sermaye artırımını nasıl gerçekleştirdikleri ve bunun sonuçları etraflıca incelenmiştir. İşletmeler sermaye artırımlarını başlıca iki kaynağa başvurarak gerçekleştirirler. İlk olarak işletmenin kendi kaynaklarından yaptığı sermaye artırımları ve hangi kaynakların bu çeşit bir artırım için kullanılabilir kaynak niteliğinde olduğu anlatılmıştır, ikinci olarak dış kaynaklardan sermaye artırımı, Türk Ticaret Kanunu ile düzenlenen esas sermaye sistemi, halka açık olmayan ortaklıkların ve halka açık olup da bu sistemi tercih eden anonim ortaklıkların izlemek zorunda oldukları sermaye artırımı ve bunların işleyişlerinin anlatımı yapılmıştır. Esas sermaye sisteminde, sermaye artırım yetkisinin genel kurulda bulunması ve Türk Ticaret Kanunu'ndaki artırım işlemini ağırlaştırıcı düzenlemeler bu sistemin kötü taraflarını oluşturmaktadır. Kayıtlı sermaye sistemi yalnız halka açık ortaklıkların SPK'na başvurmaları halinde tabi olabilecekleri diğer sermaye artırım sistemidir. Kayıtlı sermaye, taahhüt edilen gerçek anlamda sermaye olmayıp, yönetim kurulunun ihraç etme yetkisini kullanabileceği üst sınır olarak düzenlenmiştir. Kayıtlı sermaye sisteminde belirlenen üst sınıra kadar sermaye artırımı yetkisi yönetim kurulundadır. Böylece kayıtlı sermaye sisteminde sermaye artırımı prosedürü, esas sermaye sistemine göre daha kısa sürmüş olacaktır.Üçüncü bölümde, işletmelerde sermaye yapısı kavramı ve optimal sermaye yapısının tespitine yönelik araştırmalar yer almaktadır, işletmenin ihtiyaç duyduğu fonların maliyetlerinin nelere bağlı olduğu ve sermaye artırımına gidecek işletmelerin ne gibi analizler yapması gerektiği belirtilmiştir. Son bölümde halka açık kayıtlı sermaye sistemine tabi bir anonim ortaklığın 1995-1999 yılları arasında yapmış olduğu sermaye artırımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this thesis is the analysis both decision process and the procedures required when the corporations need to raise capital and the impacts on the capital markets. After a short introduction to corporate financing, different types of corporations are analysed and the importance of capital raising in corporations is covered. The second part covers different capital raising procedures and their outcomes. Basically, capital raising can be done by using two kind of funds; internal and external. First, internal funds which are used for capital raising are defined. Secondly, capital raising by using external funds is explained as“Main Capital System”which has been done in accordance with the Turkish Trade Law and is used both by family-owned and publicly quoted corporations who prefer this system. Some of the disadvantages of this system are that the authority for capital increase rests with the general assembly, and that the design of the Turkish Trade Law slows down the process. The other system is the registered capital system, which can only be used by publicly quoted corporations as long as SPK allows. Registered capital is not a committed capital but the highest limit which the steering committee can approve and authorize. Therefore, it has less procedures and takes less time. Capital structure concept and the methods of optimal capital structure are covered in the third part. The parameters of capital cost are analysed. The analysis which have to be made are explained when taking capital increase decision. Last part covers an evaluation of the capital raising operation which has been done by a firm who preferred the registered capital system.