Belediye yönetim kararlarında sivil toplum kuruluşlarının etkinliği (Gaziantep-Kahramanmaraş-Bingöl örneği
The Efficiency of non govermental organizations in municipal administration decisions (The case of Gaziantep, Kahramanmaraş and Bingöl)
  1. Tez No: 99761
  2. Yazar: ŞERİF ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Toplumsal sorunların artması ihtiyaçların çeşitlenmesi ve Globalleşme süreci bireylerin yönetsel işleyişe yönelik modelleri gözden geçirmelerine/ geliştirmelerine yol açmıştır. Bu çerçevede merkezi yönetimlerin sorunları gidermekte yaşadıkları güçlükler ve temsili demokrasi modeli üzerindeki sorgulamalar bireylerin/toplumsal kesimlerin yönetsel yapılarda yer alma talepleriyle birleşince ortak/birlikte yönetim-katılıma demokrasi modelleri gündeme gelmiştir. Katılımcı yönetim modeli esas olarak toplumsal kesimlerin oluşturduğu örgütlerin Devlet erki, merkezi/yerel yönetimlerle ile birlikte sorumluluk paylaşma ve karar alma sürecinde etkin olma anlayışıyla şekillenmiştir. Bununla birlikte sivil toplum kuruluşları adı verilen, Devlet erkinden bağımsız olarak belirli amaç ve tutumları savunmak/geliştirmek üzere oluşturulan toplumsal örgütlenmeler yönetimde aktör olarak yer almışlardır. Katılımcı yönetim modeli ve bu model içinde sivil toplum kuruluşlannın yönetsel etkinlikleri ve konumlan ülkeler arasmda farklı içerikler taşımakla birlikte, özellikle yerel katılım noktasında uluslararası metinlerde bazı standartlar getirilmiştir. Özellikle Avrupa ile bütünleşme çabası içinde olan Türkiye uluslararası metinlerde yer alan katılımcı yönetim modellerini uygulamak durumundadır. Ancak yaşanan merkez- yerel, yöneten-yönetilen çekişme ve mücadelesi söz konusu katılımcı yönetim anlayışının uygulanmasını geciktirmektedir. Devlet ve toplumsal kesimler arasından yaşanan karşılıklı güven eksikliğinden ideolojik kaygılara kadar geniş bir yelpazede yer alan diğer nedenler ortak/katılımcı yönetim modelinin yerel düzeyde kurumsallaşmasının önündeki engeller olarak görünmektedir. Yasal, kurumsal ve düşünsel engellere karşın özellikle sivil toplum kuruluşları katılımcı yönetim anlayışının yerel düzeyde laırumsallaştırılmasına yönelik olumlu yaklaşımlar sergilemektedirler. Sivil toplum kuruluşlarının yaklaşımları bu kuruluşların birikim ve potansiyeüerinin yönetsel işleyişe ve topluma aktarılmasına yönelik kolaylaştırıcı bir unsur olarak görünmektedir. Gaziantep-Kahramanmaraş ve Bingöl illerindeki sivil toplum kuruluşları ve belediye meclis üyelerine yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmamız katılımcı yönetim modeline yönelik bu unsurların yaklaşım, bilgi ve potansiyellerini ortaya koymak amacıyla gerçeldeştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
increase in society problems and variety of needs as well as globalizatin process have made individulas rewiew and develop models related to administrative process. In mis context both the difficulty of central government in defeating problems and suspicion on represantative democracy as well as demands of participating in administrative structure led to coalition and participatory democracy models. Participatory administration model was mainly shaped up by idea of becoming independence from governmental power, sharing responsibility, with local governments and taking active role in decision making process. However, non-governmental organizations, formed to defend/develop determined aims and manners, have taken active role in administration. Altough participatory administration model and both position and administrative efficiency of non-governmental organization in this model vary to countries, somesStandarts setted up about local participation. Integration with European union forced to Turkey to carry out participatory models exist in international texts. However struggle between both central and local administration and state and citizens delayed practice of participatory administration. Factors vary from losing confidence between government and parts of society to ideological worries are obstacles against intitiutionalizing participatory administration model at local level. İn spite of legal, institutional and intellectual obstacles, non-govemmental organizations show positive signs institutionalizing participatory administration models at local level. Non-govemmnetal organizations' approaches make easy transfer experince and potantial of these organizations to society and administration. This study, carried out towards non governmental organizations and members of municipal councils in Gaziantep, Kahramanmaraş and Bingöl, examines factors, related to participatory administration model approach, information and potential.