Okul müdürlerinin paternalist liderlik davranışları ile okul iklimi arasındaki ilişkide müdüre güvenin rolü
The role of trust in the principal in the relationship between school principals' paternalistic leadership behaviors and school climate
- Tez No: 997635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT POLATCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen görüşlerine dayalı olarak okul müdürlerinin sergilediği paternalist liderlik davranışlarının okul iklimine etkisini incelemektir. Ayrıca çalışmada, paternalist liderlik ile okul iklimi arasındaki ilişkide öğretmenlerin yönetime duyduğu güvenin aracılık rolü değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel yönteme dayalı ilişkisel tarama deseni çerçevesinde yapılandırılmıştır. Çalışma kapsamında öğretmenlerin algıları doğrultusunda; okul müdürlerinin paternalist liderlik uygulamaları, okul iklimi ve öğretmenin yönetime duyduğu güven değişkenleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırmada, bağımsız değişken olarak paternalist liderlik, aracı değişken olarak müdüre duyulan güven ve bağımlı değişken olarak okul iklimi belirlenmiştir. Araştırmanın evreni, zaman ve maliyet sınırlılıkları nedeniyle uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir ve 30 okulda görev yapan toplam 352 öğretmenden veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27 ve Mplus 8.80 programları kullanılmış; betimleyici istatistikler, doğrulayıcı faktör analizi ve maksimum olabilirlik tahmin yaklaşımına dayalı yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin okul müdürlerinin paternalist liderlik davranışlarına ilişkin algılarının yüksek düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmenlerin müdürlerine duydukları güvenin, paternalist liderlik algısıyla paralel şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Paternalist liderlik ile okul iklimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş, bu ilişkinin düzeyi yüksek olarak değerlendirilmiştir. Öte yandan, okul ikliminin, paternalist liderlik ile müdüre duyulan güven arasındaki ilişkiyi kısmen desteklediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, okul müdürlerinin paternalist liderlik uygulamalarının okul iklimini olumlu yönde etkilediği ve bu etkinin, öğretmenlerin müdürlerine duyduğu güveni artırdığı görülmektedir. Bu bulgu, paternalist liderliğin hem okul iklimini geliştirme hem de yönetime duyulan güveni pekiştirme açısından önemli bir liderlik yaklaşımı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of paternalistic leadership behavior displayed by principals on the school climate, based on teachers' opinions. In addition, the study examined the mediating effect of paternalistic leadership and trust in management in its relationship with school climate based on teachers' perceptions. Relational scan design was applied in the study. In addition, the relationship between principals' paternalistic leadership practices, school climate, teacher trust in management, and school commitment was examined according to teachers' perceptions. It is planned to use the structural equation model in the analysis of the data. In this regard, the independent variable of the current study is paternalistic leadership, the mediating variable is trust in the principal, and the dependent variable is school climate. Due to the limitations of the study population in terms of cost and time, simple random sampling methods were applied. The study applied a survey to 352 teachers working in 70 schools. In the analysis of the data, descriptive statistics, confirmatory factor analysis, and Feed path analysis based on the maximum likelihood estimation approach were applied using SPSS 25 and Mplus 8.80 package programs. As a result, it was observed that the teachers participating in the research had a high level of perception towards the paternalistic leadership behaviors of school principals. In addition, teachers' perception of trust in the principal due to paternalistic leadership is at a high level. It has been determined that there is a high level of positive relationship between paternalistic leadership and this leadership and school climate. In the study, a high positive relationship was observed between paternalistic leadership and school climate. In this context, principals' paternalistic leadership practices positively predict the behavior of trust in the principal at a high level through the school climate. As a result, it means that the paternalistic leadership behaviors of school principals can improve the school climate and this will positively affect the behaviors of trust in the principal. Principals' paternalistic leadership practices partially predict the behavior of trust in the principal positively through the school climate. This means that paternalistic leadership practices at school can improve the school climate and this will increase trust in the principal.