Raoul Dufy'nin sanatsal üslubu ve etkileri üzerine bir inceleme
An examination of Raoul Dufy's artistic style and influences
  1. Tez No: 997636
  2. Yazar: SAFA NUR GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve sanat anlayışına getirdiği radikal yaklaşımla dikkat çeken Fovizm sanat akımını ve Raoul Dufy'nin sanatsal üslubunu, eserlerini ve etkilerini incelemektedir. Bu araştırma kapsamında literatür taraması yapılmış ve Raoul Dufy'nin çalışmalarının disiplinlerarası yaklaşımı incelenmiştir. Bu hareket, geleneksel perspektif ve oran kurallarını reddetmiş ve saf renklerin doğrudan, özgür biçimde kullanımını öne çıkarmıştır. Bu bağlamda Raoul Dufy, Fovizmin temel ilkelerinden etkilenmiş; ancak zamanla kendi özgün sanatsal üslubunu geliştirmiştir. Renk ve çizgiye getirdiği şiirsel ve hafif yaklaşım, onun modern sanatta özel bir konum edinmesini sağlamıştır. Dufy'nin sanatsal üretimi yalnızca resimle sınırlı kalmamış; tekstil, seramik, duvar resmi ve sahne tasarımı gibi birçok disiplini kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bu çok yönlü üretim biçimi, sanatçının farklı mecralar üzerindeki etkisini artırmıştır. Fovizmden edindiği“saf resim”anlayışı, onun dekoratif sanatlarda da estetik bir dönüşüm yaratmasına olanak tanımıştır. Bu ulaşılmış olan bulgular sonucunda sanatçının sanatsal üslubu ve sanat dünyasındaki etkileri ile hem sanat hem de tasarım alanında özgün ve yaratıcı bir yaklaşım ortaya koyduğu görülmektedir. Dufy'nin çalışmaları geçmişte olduğu gibi gelecekte de sanat ve tasarım alanlarında etkilerini sürdürmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines Fauvism, an art movement that emerged in the early 20th century and attracted attention with its radical approach to art, as well as the artistic style, works, and influence of Raoul Dufy. Within the scope of this research, a literature review has been conducted, and the interdisciplinary nature of Dufy's works has been analyzed.This movement rejected the traditional rules of perspective and proportion, emphasizing instead the direct and free use of pure colors. In this context, Raoul Dufy was influenced by the fundamental principles of Fauvism; however, he gradually developed his own distinctive artistic style. His poetic and light approach to color and line enabled him to gain a special place in modern art.Dufy's artistic production was not limited to painting; it expanded to include textiles, ceramics, murals, and stage design, thereby encompassing many disciplines. This versatile mode of production increased the artist's influence across different media. The concept of“pure painting”that he adopted from Fauvism also allowed him to create an aesthetic transformation within the decorative arts. As a result of these findings, it is evident that the artist introduced an original and creative approach in both art and design through his unique style and influence in the art world. Dufy's works, as in the past, will continue to have an impact on art and design in the future.