Relationships between childhood trauma, cognitive schema domains, and emotional abuse
Çocukluk travması, bilişsel şema alanları ve duygusal istismar arasındakı ilişkiler
- Tez No: 997679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken dönem uyumsuz şema alanlarının çocukluk çağı travmalarından nasıl etkilendiğini ve bu şemaların romantik ilişkilerdeki duygusal istismarla nasıl ilişkili olduğunu incelemektir. Çalışma ayrıca bilişsel şemaların bu süreçte aracılık edebileceği olasılığını da araştırmaktadır. Araştırmanın örneklemini, 18–25 yaş aralığındaki üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği (ÇBDİÖ), Young Şema Ölçeği – Kısa Form (YSQ-SF) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇCTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Sonuçlar, belirli şema alanları ile çocukluk çağı travmaları arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu şemalar, duygusal istismarın güvenilir göstergeleri olarak işlev görmüştür. Ayrıca, belirli şema alanlarının, duygusal istismar ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkide aracılık rolü üstlendiği bulunmuştur. Bu çalışmanın, erken dönem yaşantıların bireylerin ilişkisel dinamiklerini nasıl etkilediğine ışık tutarak, şema temelli tedavi müdahalelerini desteklemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate how early maladaptive schema domains are affected by childhood traumas and how these schemas relate to emotional abuse in romantic relationships. The study also looks into the possibility that cognitive schemas mediate this process. University students in the 18–25 age range comprise the study's sample. Data collected using the Multidimensional Emotional Abuse Scale (MEAS), the Youth Schema Questionnaire – Short Form (YSQ-SF), and the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ). Results revealed a strong correlation between specific schema domains and childhood trauma. These schemas served as reliable indicators of emotional abuse. Moreover, specific schema domains mediated the relationship between emotional abuse and childhood trauma. It is anticipated that this study will support schema-based treatment interventions by shedding light on how early experiences influence an individual's relational dynamics.