Dünya ve Türkiye'de tahıl diplomasisinin gelişimi: 2020-2023 yılları arası tahıl koridoru anlaşması örneğinin incelenmesi
The development of grain diplomacy in the world and Turkey: The case of the 2020-2023 grain corridor agreement
- Tez No: 997681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2020-2023 yılları arasında Türkiye'nin dış politika pratiğinde tahıl diplomasisinin kurumsallaşma sürecini, Karadeniz Tahıl Girişimi çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin uluslararası diplomasi sahnesindeki rolünü tahıl krizi özelinde ele alarak, Tahıl Koridoru Anlaşması çerçevesinde yürütülen girişimleri incelemektedir. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın küresel gıda güvenliğine etkileri bağlamında, Karadeniz üzerinden gerçekleştirilen tahıl sevkiyatının sekteye uğraması, özellikle Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde ciddi krizlere yol açmıştır. Küresel gıda arzı krizine karşılık olarak geliştirilen Tahıl Koridoru Anlaşması, Türkiye'nin çok taraflı diplomasi araçlarını etkin şekilde kullanarak bölgesel ve küresel güvenliğe katkı sunma kapasitesini gözler önüne sermektedir. Türkiye, bu süreçte hem bölgesel istikrarı koruma hem de insani yardım diplomasisi yürütme amacıyla aktif bir arabulucu rolü üstlenmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak kurgulanan bu incelemede, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde yürüttüğü arabuluculuk faaliyetleri, söz konusu girişimin müzakere süreçleri, uygulanma dinamikleri ve uluslararası yansımaları ele alınmaktadır. Çalışma, tahıl diplomasisini Türkiye'nin dış politika bağlamında değerlendirerek, bu süreci hem kriz yönetimi hem de dış politika açısından disiplinler arası bir perspektifle incelemektedir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin uluslararası sistemde artan arabuluculuk rolünün, insani diplomasi ve gıda güvenliği başlıklarıyla nasıl kesiştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the institutionalization process of grain diplomacy in Turkey's foreign policy practice between 2020-2023 within the framework of the Black Sea Grain Initiative. It analyses Turkey's role in the international diplomacy scene with a special focus on the grain crisis and examines the initiatives carried out within the framework of the Grain Corridor Agreement. In the context of the effects of the Russian-Ukrainian War on global food security, the disruption of grain shipments via the Black Sea has led to serious crises, especially in African and Middle Eastern countries. The Grain Corridor Agreement, developed in response to the global food supply crisis, demonstrates Turkey's capacity to contribute to regional and global security by effectively using multilateral diplomacy tools. In this process, Turkey has assumed the role of an active mediator to both maintain regional stability and conduct humanitarian diplomacy. Based on qualitative research methodology, this study analyses Turkey's mediation activities carried out in cooperation with the United Nations, the negotiation processes of the initiative, the dynamics of its implementation and its international repercussions. By evaluating grain diplomacy in the context of Turkey's foreign policy, the study analyses this process from an interdisciplinary perspective in terms of both crisis management and foreign policy. The findings reveal how Turkey's increasing mediation role in the international system intersects with humanitarian diplomacy and food security.