Alkol kullanım bozukluğu olan babaların yetişkin çocuklarının öznel deneyimleri: Nitel bir çalışma
Subjective experiences of adult children of fathers with alcohol use disorder: A qualitative study
  1. Tez No: 997687
  2. Yazar: DUYGU SIRMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı babasında alkol kullanım bozukluğu (AKB) olan yetişkinlerin öznel deneyimlerini araştırmaktır. Bu amaçla, 7 katılımcı ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler tematik analiz ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları,“Problemli Alkol Kullanımını Anlamlandırma”,“AKB'li Babanın Psikososyal Maliyeti”ve“Babanın Alkol Kullanımı ile Başa Çık(ama)ma”olarak 3 ana başlık altında sunulmuştur. Bu temalar, katılımcıların babalarındaki alkol kullanımının nedenlerini nasıl yorumladıklarını, babaların tedaviye karşı dirençlerini, AKB'nin yaşamları üzerindeki duygusal ve sosyal etkilerini, ayrıca katılımcıların kendilerini korumaya yönelik yöntemlerini ortaya koymaktadır. İlk olarak, katılımcılar babalarının alkolü problemli bir şekilde içme ve sürdürme nedenlerini babalarının olumsuz çocukluk deneyimleri, sosyokültürel normlar, deneyimledikleri olumsuz yaşam olayları gibi zemin hazırlayıcı ve tetikleyici etkenlerle açıklamaktadırlar. Diğer taraftan, katılımcılar AKB'yi bir hastalık olarak görmekle birlikte, iyileşmemeyi bir tercih, iyileşmeyi 'seçmemek' olarak değerlendirmektedirler. İkinci olarak, katılımcılar alkolün gündelik yaşamı belirlemesi,“alkollü–alkolsüz”iki farklı baba deneyimi, utanç ve damgalanma, ebeveynleşme ve babayla ilişkinin yitimi gibi çok katmanlı psikososyal maliyetlere odaklanmıştır. Son olarak, katılımcılar çoğunlukla babadan/ aile evinden uzaklaşma, babanın değişeceğine dair beklentilerini düşürme ve kendi alkol kullanımını bilinçli bir şekilde sınırlama gibi kendilerini koruyucu stratejiler geliştirmeye çalışmaktadırlar; ancak tekrarlayan başarısız müdahaleler ve babanın tedaviye direnci, zamanla çaresizlik ve öfke ile iç içe seyreden bir başa çık(ama)ma örüntüsüne dikkat çekmektedir. Çalışmadan elde edilen bulgular literatürle birlikte ele alınmış, gelecekteki araştırmalara ve mevcut psikososyal servislere katkı sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the subjective experiences of adults whose fathers have alcohol use disorder (AUD). For this aim, seven semi-structured interviews were conducted, and thematic analysis was employed to analyze data. The analysis indicated three main themes:“Making Sense of Problematic Alcohol Use,”“The Psychosocial Cost of Having a Father with AUD,”and“(In)Ability to Cope with the Father's Alcohol Use.”These themes reveal how the participants interpret reasons for their fathers' alcohol use, their fathers' resistance to treatment, emotional and social impacts of AUD on their lives, as well as their strategies for self-protection. First, participants explained their fathers' problematic alcohol consumption and persistence in drinking through predisposing and triggering factors such as adverse childhood experiences, sociocultural norms, and negative life events. While they emphasized Alcohol Use Disorder (AUD) as an illness, they simultaneously perceived the refusal to recover as a matter of choice. Second, the multifaceted psychosocial costs became evident for themselves and other family members, especially their mothers, including the dominance of alcohol in shaping everyday life, an experience of having“two different fathers”(sober vs. intoxicated), shame and stigma, parentification, and the loss of the father–child relationship. Finally, participants largely attempted to develop self-protective strategies such as distancing themselves from their fathers or family home, lowering expectations regarding their fathers' potential for change, and consciously limiting their own alcohol use. However, repeated unsuccessful interventions and their fathers' resistance to treatment gradually gave way to a pattern of coping-yet-not-coping, characterized by a mixture of helplessness and anger. The study's findings were discussed in relation to the existing literature. Recommendations were provided to contribute to psychosocial services and future research.