Üniversite yabancı dil hazırlık okullarında insan kaynakları stratejisi olarak yetenek yönetiminin incelenmesi
An examination of talent management as a human resources strategy in university preparatory schools of foreign languages
  1. Tez No: 997688
  2. Yazar: HASAN ÇAĞIN ERENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA DULAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir vakıf üniversitesinin yabancı diller okulunda görev yapan eğitim yöneticilerinin deneyimlerinden yola çıkarak, yetenek yönetimi süreçlerini (yeteneklerin seçilmesi, geliştirilmesi, elde tutulması ve değerlendirilmesi) incelemek ve bu süreçlere yönelik kurum içi uygulamaları belirlemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiş ve İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde, farklı yönetim kademelerinde görev yapan 20 eğitim yöneticisi (müdür, müdür yardımcısı ve koordinatör) kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, yeteneklerin seçilmesinde dijital teknolojilerin rolüne; geliştirilmesinde mentorluk uygulamaları ve akademik desteğin önemine; elde tutulmasında ise motivasyonel değerlerin ve mesleki gelişim fırsatlarının kritik rolüne işaret etmektedir. Yöneticiler, yeteneklerin değerlendirilmesini performansı artırmak için şeffaf ve düzenli bir süreç olarak ele almaktadır. Kurum kültürü, tüm bu süreçleri şekillendiren temel bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Üniversitelerdeki eğitime yönelik geleceğe ilişkin yetenek yönetimi stratejilerinin oluşturulmasında teknolojik ve bilişim sistemlerden faydalanarak yapay zekâ destekli çözüm önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, yöneticilere yetenek yönetimini kurum kültürüne entegre ederek, bilgi çağının gereksinimlerini karşılayan, etkili ve şeffaf bir sistem kurmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the talent management processes, specifically talent selection, development, retention, and evaluation, based on the experiences of educational administrators working at a foundation university's school of foreign languages. The research adopted a qualitative case study design, and data were collected through semi-structured interviews with 20 educational administrators (director, assistant director, and coordinator) from different management levels at a foundation university in Istanbul, selected via convenience sampling. The data were analyzed using content analysis. The findings indicate the role of digital technologies in talent selection, the importance of mentoring and academic support in **talent development, and the critical role of motivational values and professional growth opportunities in talent retention. Administrators treat talent evaluation as a transparent and systematic process to enhance performance. Organizational culture stands out as a fundamental element shaping all these processes. AI-supported solutions were offered by leveraging technological and information systems to form future talent management strategies for educational purposes of universities. In conclusion, it is recommended that administrators establish an effective and transparent system by integrating talent management into the organizational culture to meet the needs of the information age.