Aile hekimlerinin sendikal faaliyet kapsamında toplu iş bırakma eylemlerinin üç aşamalı test doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of collective strikes of family physicians within the scope of union activity in line with the three-stage test
- Tez No: 997690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de aile hekimleri bakımından özlük haklarının korunup geliştirilmesine dair dönem dönem zorlayıcı ihtiyaçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sendikal faaliyet kapsamında, ses duyurmak, kamuoyu farkındalığı oluşturmak ve benzeri sebeplerle bir veya iki gün toplu iş bırakma eylemlerine katılabilmektedirler. Aile hekimleri her ne kadar gönüllülük esasına dayalı sözleşmeli çalıştırılıyor olsa da 2709 sayılı Anayasa'nın 128'inci maddesi gereği diğer kamu görevlisi statüsünde sayılmaktadırlar. Ancak kamu görevlilerinin toplu iş bırakma, grev ve benzeri tarzda toplu hareket etmeleri yasak olduğundan disiplin cezalarıyla tecziye edilmektedirler. Kamu otoritesi hiç şüphesiz toplumun genel sağlığını koruma ve kamu düzeni meşru amacına yönelik pozitif yükümlülükleri gereği aile hekimlerinin sendikal faaliyet kapsamında toplu iş bırakma eylemlerine müdahale etme hakkına sahiptir. Gelinen aşamada idarenin kanuna uygun yaptırımlarının hukuka uygunluğu tartışmaları ortaya çıkmaktadır. Ülkemizin de zorunlu yargı yetkisini kabul ettiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kullandığı bir muhakeme faaliyeti olan Üç Aşamalı Test ile; kamu otoritesince yapılan müdahalenin kanuni mi, meşru amaca mı yönelik olduğu ve son olarak da ölçülü mü olduğu değerlendirilmektedir. Aynı zamanda yarışan ilkesel hakların tartılması anlamını da taşıyan test ile; somut olay ve olgular bağlamında şarta bağlı bir öncelik ilişkisi tesis edilerek ağır gelen ilkenin hukuki sonucuna bağlanan içtihadi kural oluşturulmaktadır. Aile hekimlerinin sendikal faaliyet kapsamında toplu iş bırakma eylemlerine dair idare tarafından yapılan müdahalelerin ölçülülüğünü test etmekle doktrine katkı sağlama amacını taşıyan çalışmamızda, kamu düzeni bakımından toplumun genel sağlığı karşısında aile hekimlerinin örgütlenme özgürlüğünün feda edilmesinin doğruluğu test edilerek hukuka uygunluğu hakkında rasyonel sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda, Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası'nın 31.07.2021 tarihli yönetim kurulu toplasında alınan ve 16.08.2021 tarihinde bir günlük toplu iş bırakma kararına uyarak görev yerine gitmeyen bir aile hekiminin dönemin mer'i mevzuatına göre on iki ihtar puanı ile tecziye edilmesini üç aşamalı test doğrultusunda değerlendirdiğimizde kanuni olmadığı; yapılan yeni düzenlemeler sonucu aynı fiile uygulanacak aylıktan kesme idari yaptırımıyla tecziye edilmesi durumunda ise her ne kadar kanuni ve meşru amaca yönelik olsa da ölçülü olmadığı sonucuna ulaştık. Anılan sonuca ulaşmamızda; aile sağlığı merkezlerinin acil sağlık hizmeti sunmuyor oluşu, bir günlük toplu iş bırakma eyleminin aile hekimliği hizmetlerini önemli derece aksatmamış olması, iş bırakma eylemine neden olan Yönetmelik maddelerinin dayanağı olan Kanun maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olması önemli yer tutmuştur.
Özet (Çeviri)
There may be challenging needs from time to time for the protection and development of the personal rights of family physicians in Turkey. For this reason, they participate in collective work stoppage actions for one or two days for making their voice heard within the scope of trade union activities, raising awareness in the public and similar reasons. Although family doctors are employed under contract on a voluntary basis, 128 of the Constitution numbered 2709. In accordance with the Article, they are considered to have the status of other public servants. However, since it is forbidden for public servants to act collectively in a collective work stoppage, strike or similar manner, disciplinary punishment is applied. The public authority undoubtedly has the right to intervene in the collective non-work actions of family doctors within the scope of trade union activities in accordance with its positive obligations to protect the general health of society and in accordance with the legitimate purpose of public order. At this stage, debates arise about the legality of the administration's legal sanctions. With the Three-Stage Test, which is the reasoning activity used by the European Court of Human Rights, to which our country also accepts compulsory jurisdiction, it is evaluated whether the intervention made by a public institution is legal, whether it is aimed at a legitimate purpose and finally whether it is measured. At the same time, the test, which also means weighing competing principled rights, establishes a conditional priority relationship in the context of concrete events and facts and creates a case law rule that connects to the legal result of a weighty principle. In our study, which aims to contribute to the doctrine by testing the proportionality of administrative interventions related to family doctors' collective non-work actions within the scope of trade union activities, rational results have been obtained on the legality of family doctors sacrificing their freedom of association in the face of general health. In our study, upon scrutinizing the decision rendered by the board of directors of the Family Physicians' Union on July 31, 2021, to impose penalties upon a family physician involved in a one-day mass work stoppage on August 16, 2021, through the issuance of twelve warning points in accordance with the prevailing legislation at that time and adhering to the three-stage test, we deduced that this resolution lacked legal validity. Furthermore, should an administrative fine be levied under the newly implemented regulation for the identical conduct, it would not be deemed proportionate, notwithstanding its legal and legitimate objectives. In arriving at the aforementioned conclusion, we considered that family health centers do not offer emergency health services, that the impact of the one-day mass work stoppage on family medicine services is minimal, and that the provision of the Law underpinning the regulatory articles responsible for the work stoppage was nullified by the Constitutional Court as instrumental factors.