AI applications in marketing: Bridging the gap between technology and consumer engagement
Pazarlamada yapay zeka uygulamaları: Teknoloji ve tüketici etkileşimi arasındaki uçurumun kapatılması
- Tez No: 997694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, pazarlamada yapay zekâ uygulamalarının tüketici etkileşimini, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ve Teknoloji Hazırlık Endeksi (TRI) ile incelemektedir. Filistin'den 400 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, iyimserliğin tüm etkileşim boyutlarını olumlu yönde etkilediğini, yenilikçiliğin ise karışık sonuçlar verdiğini göstermektedir. Rahatsızlık ve güvensizlik, bilişsel, duygusal ve sosyal etkileşim üzerinde farklı etkiler yaratmıştır. Aracılık analizi, teknoloji kabulünün hazırlık–etkileşim ilişkisinde kısmi aracılık yaptığını doğrulamıştır. Çalışma, TAM ve TRI'yi genişletmekte ve etik AI tasarımının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how artificial intelligence (AI) applications in marketing influence consumer engagement through the combined lenses of the Technology Acceptance Model (TAM) and the Technology Readiness Index (TRI). A cross-sectional quantitative design was employed, with survey data collected from 400 participants in Palestine. Constructs measured included optimism, innovativeness, discomfort, insecurity, perceived usefulness (PU), perceived ease of use (PEOU), and consumer engagement across cognitive, emotional, and social dimensions. Data were analyzed using SPSS, including regression and mediation analysis with Hayes' PROCESS macro. The results demonstrate that optimism consistently predicts all engagement dimensions positively, while innovativeness produced mixed results, showing positive effects on emotional and social engagement but a negative relationship with cognitive engagement. Discomfort negatively influenced cognitive engagement but unexpectedly showed positive effects on emotional involvement, while insecurity was non-significant for cognitive engagement, yet negatively affected social engagement. These findings suggest that negative readiness traits may not always deter engagement, but instead redirect it toward emotional or skeptical responses. Mediation analysis confirmed that technology acceptance partially mediates the readiness– engagement link. Perceived usefulness emerged as the strongest mediator, while perceived ease of use also showed significant but weaker effects. Theoretically, the study extends TAM and TRI by jointly modeling readiness and acceptance in AI-driven marketing. Practically, it highlights the importance of cultivating consumer trust, perceived value, and ethical assurance in AI deployment. Companies are advised to design transparent, user-friendly, and ethically aligned AI systems to foster sustainable engagement.