Türkiye'de dini turizm ve Meryem Ana Evi'nin turistik potansiyelinin analizi
Religious tourism in Turkey and touristic potential of house of the virgin mary
  1. Tez No: 99770
  2. Yazar: BURCU SELİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Dini turizm, din, mitoloji, felsefe, antropoloji, sosyoloji, psikoloji, ekonomi ve turizmle bağlantılı olduğundan çok yönlü bir olgudur. Bu çalışma din ve turizm arasındaki karşılıklı iletişim ve etkileşimi konu almıştır. Çalışma yapılırken, din ve turizm antropolojik, sosyolojik ve psikolojik yönleriyle ele alınmış, dini turizmin tarihsel geçmişi ve insan yaşamını etkileyen mitler ve rimeller göz önüne alınmıştır. Dini duygular ve gereksinimler her zaman turistik göçlerin güdüleyicisi olmuştur. Tarih boyunca dinlerin mensupları inançları için yolculuklara çıkmışlardır. Dini inancın en eski şekli olan ve semavi dinlerden önce ortaya çıkmış bu yolculuklar hac yolculukları olarak adlandırılmaktadır. 1994 yılında Papa II. John Paul tarafından“Jubilee Yılı”ilan edilen 2000'de Hıristiyanlar dini turizmin hedef kitlesi haline gelmişlerdir. Hıristiyan inancının en önemli parçalarından biri olan Meryem Ana hacılığı, tüm dünyada Meryem Ana' ya adanmış kutsal yerlere milyonlarca dini turist çekmektedir. Türkiye'de de Meryem Ana'ya adanmış bir kutsal merkez bulunmaktadır ve bu çalışmada bu kutsal yerin geçmişi, bugünü ve turistik potansiyeli incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, insanların manevi yaşamının gelişimi, turizm teorisyenlerinin din ve turizm konularındaki görüşleri, göçlerin güdüleyicisi olarak din, hac kavramı ve dinin geleceği ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, din-turizm ilişkisi, turizmdeki dini öğeler, dindeki turistik öğeler, dini turizmin tanımı ve özellikleri, dini turist, dini turizmin ekonomik etkileri ve geleceği incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'nin dini turizm potansiyeli tarihsel ve mitolojik kökeniyle, Meryem Ana Evi, Meryem Ana inancının ve hacılığının kökeniyle ele alınmış ve Türkiye'nin dini turizm pazarındaki yeri incelenmiştir. Meryem Ana Evi'nin turistik potansiyelinin ortaya konulması ve bu kutsal yeri ziyaret eden turistlerin özelliklerinin belirlenebilmesi için bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Religious tourism is one of the most multidimensional phenomena to deal with, since it is related with religion, mythology, philosophy, anthropology, sociology, psychology, economy, and tourism. This study is dealing with the interrelationship and interaction between religion and tourism. While studying this anthropology, psychology and sociology of religion and tourism; historical background of religious tourism; myths and rituals that affect human life have been taken into account. Religious feelings and needs has always been motives of tourist migrations. Throughout history, followers of religions have hit the road in the name of faith. These journeys, which are the oldest form of expressing religious worship, and existed before three major monotheistic religions, are called pilgrimage. Since 2000 was declared a“Jubilee Year”by Pope John Paul II in 1994, Christians all over the world have become the target market. Marian Pilgrimage is one of the most important parts of Christian worship and each year many pilgrims visit the well-known Marian shrines in all parts of the world. Turkey has a Marian shrine and in this study the past and present and touristic potential of this sacred place are analyzed. In the first part of the study, the development of spiritual life of mankind, views of tourism theorists on religion and tourism, tourism and religion as a motive for migration, pilgrimage, and the future of religion are discussed. In the second part the study, the interrelationship between religion and tourism, religious contents in tourism, touristic contents in religion, the meaning and features of religious tourism, religious tourist, economic repercussions of religious tourism, and the future of religious tourism are analyzed. In the third part of the study, the religious tourism potential of Turkey, sacred places in Anatolia with their mythological and historical roots, the House of Virgin Mary with the roots of Marian cult and pilgrimage, and Turkey's place in religious tourism market are discussed. To determine the touristic potential of the House of Virgin Mary, a questionnaire on features religious tourists who visit this holy place was conducted.