İş tasarımı ve montaj hattı dengeleme: Teba-Günkol A.Ş.'de uygulama
Job design and assembly line balancing: Practice on Teba-Günkol A.Ş.
- Tez No: 99771
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Bir üretim işletmesi; toprak, sermaye, insan vb. üretim faktörleri biraraya getirilerek kurulabilir. Ancak, asıl önemli olan bu işletmelerin devamlılığını sağlayabilmektir. Bunun ilk şartı ise işletmenin, günümüzde daha da ağırlaşan rekabet koşullarında rakiplerine üstünlük sağlayarak kar etmesidir. Piyasalarda yaşanan acımasız rekabet, işletmeleri, faaliyetlerini yürütürken daha verimli ve etkin olmaya zorlamaktadır. Günümüzde de birçok işletme verimlilik, ekonomiklik, karlılık ve kalite adına çeşitli teknikler ve yöntemler uygulamaktadırlar. İşletmelerin amaçlarına ulaşmaları ve devamlılığını sağlayabilmeleri, sosyal ve teknik konuları içeren ve koordine eden iyi bir iş tasarımı yapmalarından geçer. Çalışmada sunulan iş tasarımı elemanları mal ve hizmet üreten işletmeler tarafından kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabilir niteliktedir. Çalışmanın asıl amacı ise, montaj tipi üretim yapan bir işletmede, iş tasarımı yöntemlerini uyguladıktan sonra elde edilen sonuçlar ile montaj hatlarını düzenlemek ve dengelemektir. Böylece montaj sırasında üretimin verimliliği sağlanmış olduğu gibi, çalışanların iş yükü dengelenmiş ve üretim izlenebilir hale gelmiş olacaktır. Bu çalışmada ilk olarak, özellikle üretim işletmelerinin kullanabileceği iş tasarımı ve montaj hattı dengeleme konularının önemi, amacı ve bu amaca ulaşmaya yardımcı olacak teknikler sunulmuştur. Daha sonra, bir üretim işletmesinde, işletmenin yapısına uyan teknikler bir model ile birleştirilerek uygulama çalışması yapılmıştır. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A production enterprise can be established by combining production factors: land, capital and human eg. But, the main important thing is that durability of these enterprise can be ensured. The first condition for this is that the enterprises profit by obtaining advantage against to its rivals at competition conditions more serious nowadays. The serious competition at markets forces enterprises to be productivite and effective, while working. Most of enterprises apply several techniques and methods for efficiency, economics, profitability and quality now. Enterprises must apply to job design including and coordinating social and technique topics to reach to its aims and ensure its durability. Element of job design that is put forward in this study can be use for enterprises' need by enterprises produce goods and services. The main aim of this study is to organize and balance assembly lines by benefitting from result of job design that is obtained after apply to job design in a enterprise that use assembly production. So, it will be possible to increase efficiency, balancen operators' work load and follow production, while assembling. In this study, first, importance, aim of job design and assembly line balancing that can be used by specially production enterprises, and techniques help reaching to this aim is put forward. Then, in a production enterprise, application is done by establishing a model including techniques appropriate for enterprise. iv