İhracat pazarlamasında dağıtım kanallarının seçimi, dış pazarlarda satış örgütünün oluşturulması: Vestel uygulaması
- Tez No: 99769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Son yıllarda görülen sanayileşme ve teknolojik gelişmeler, ticari engellerin kırılmaya başlamasıyla ortaya çıkan yeni fırsatlar, tüm ülkelerde üretim artışına yol açmaktadır. Bu da dolaylı olarak ihracat potansiyelini arttırmaktadır. İhracatın tam anlamıyla başarılı olabilmesi için üretilen ürün ve hizmetlerin arzu edilen zamanda, arzu edilen miktarda, arzu edilen yerde ve fiyatta bu ürün ve hizmetlere ihtiyacı olan kimselere ulaşması gerekir. Bunun gerçekleşmesini sağlayan ve pazarlama fonksiyonları içerisinde en önemli faaliyetlerden biri dağıtım sistemidir. Uluslararası pazarlara yönelen işletmeler diğer pazarlama faaliyetlerini ne kadar iyi örgütlemiş olurlarsa olsunlar, eğer ürünlerin tüketiciye ulaşmasında yararlandıkları dağıtım sistemi iyi şekilde işletilmiyorsa, firmaların başarılı olması mümkün değildir. Ürününü uluslararası pazarlara sunmaya karar veren firma hedeflerini ve stratejilerini saptadıktan sonra, bu stratejilerini en etkin şekilde uygulayacak örgüt yapısına da karar vermelidir. Çalışmanın ilk bölümünde, ihracat pazarlamasında dağıtım kanallarının seçimi üzerinde durulmuş, dağıtım kanalları çeşitleri ayrıntılı olarak irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, pazarlama içerisinde örgütlenmenin önemiyle başlanarak, dış pazarlarda satış örgütünün oluşturulması incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, elektronik sektörde daha çok ihracata yönelik çalışan“Vestel”firması, konu kapsamında incelenmiştir. 1999 yılında 3 milyon adedin üzerinde renkli televizyon ihracatı gerçekleştiren firma, Avrupa genelinde %10-15 gibi büyük bir pazar payına sahip olmakla birlikte 2000 yılı hedefini 1 milyar S ciro olarak belirlemiştir ki bu rakam tek bir ihracat firması için oldukça şaşırtıcı bir rakamdır. Böyle büyük bir başarıda dış satış örgütünün ve seçilmiş olan doğru dağıtım kanallarının katkısı çok büyüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Technological developments and industrialisation, new opportunities arising from the break downs of obstacles in trading of the recent years have caused excess of production. This directly leads to an increase in export potential. So that the exporting could be satisfactory, the produced goods or services should reach the target groups who need these, at desired times, at desired quantities at desired places and at desired prices. One of the most crucial facilities in marketing functions is the distribution system. No matter how well the companies targeting the international markets organise the other marketing activities, those companies can not be successful unless they operate the distribution system to reach the consumers effectively. The company who has decided to present their goods in the international market, should decide on the organisation structure that will apply the determined targets and strategies after the choosing of the marketing strategies. In the first part of the study, the choosing of distribution channels in international marketing has been focused and the types of distribution channels has been investigated in detail. In the second part, starting with the importance of organising in marketing, the formation of the sales organisations for the foreign markets has been studied. The third and last part focuses Vestel, which is in the electronics industry operating mainly in export business, in the subject of distribution channels and also sales organisation. Vestel, which has exported more than 3 million units of color televisions in the year 1999, has a market share of about 10-15% in overall Europe sales. The 2000 target of the company is 1 billion USD sales revenue which is quite an amazing figure for just a single export company itself. Such bi« success lies in the foreign sales organisation as well as the correct choice of the foreign distribution channels.