Determinants of temperature and salinity in the levantine sea using in-situ data
Yerinde toplanan verileri kullanarak levantin denizinde sıcaklık ve tuzluluk belirlenmesi
- Tez No: 997704
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEVAT TAŞIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Odtü Kuzey Kıbrıs Kampusu (kktc-Güzelyurt)
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
Özet
Çarpışan uluslarası çıkarlar ve yükselen antropojenik baskılar altındaki Doğu Akdeniz'in bir parçası olan Levanten Denizi bu araştırmaki odak noktamız. Buna ek olarak, bilimsel çalışmaların göreceli olarak daha az olması nedeniyle alt bölgelerinden dördü: Kilikya ve Levanten Havzaları, Kıyı Nil Deltası ve Rodos Döngüsü seçildi. Seyrek gözlemler ve düzensiz dağılımı gösteren bir veri seti seçtik ve öncü bir çalışma ile, oşinografinin iki önemli parametresi, Deniz Suyu Sıcaklığının ve Tuzluluğunun araştırılmasına, iklim değişikliği bağlamında katkıda bulunmak istedik. Bu amaçla kapsamlı bir saha tanımının ardından, geleneksel veri toplama araçları ve mevcut veri paylaşım altyapılarını sunarak başladık. 1960 ve 2017 yılları arasındaki dönemi kapsayan yerinde toplanmış veri seti“Akdeniz - Sıcaklık ve Tuzluluk Tarihsel Veri Toplama SeaDataCloud V1”, birden fazla derinlik katmanı ve mevsimin tanımlayıcı analizini yapmak üzere ele alındı. Alt bölgelerin sınırlarını çizmek için klimatolojik ve izotermal haritalar değerlendirildi. Bu arada, farklı bölgesel özellikleri konumlandırmak amacıyla küme analizi uygulandı. Ayrıca, analizin sağlamlığını arttırmak için eksik değerler, zincirleme denklemler gerçekleştirilerek tamamlandı, ve elde edilen yeni veri setleri değişkenliği yıllık ve aylık olarak analiz edildi. Ayrıca, klasik istatistiksel yöntemlerle desteklenen verilerin ampirik ve teorik kümülatif dağılım fonksiyonları optimal teorik modeller oluşturmak için kullanıldı. Son olarak, tahmini değerler kullanılarak spatiotemporal parametrelerin önemini ölçmek için regresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Levantine Sea, part of the Eastern Mediterranean where international interests collide and exposed to rising anthropogenic pressure, is our focus in this study. Additionally, four of its sub-regions: Cilician and Levantine Basins, Coastal Nile Delta and Rhodes Gyre are chosen. On account of the relative scarcity of scientific studies of these regions, we aimed to contribute to the investigation of Sea Water Temperature and Salinity, two critical oceanographic parameters in the context of climate change. To this end, we selected a dataset demonstrating sparse observations and erratic distribution for this pioneering in-depth analysis. We begin by presenting a comprehensive spatial definition and introduce conventional data collection tools and sharing infrastructures. An in-situ aggregated dataset,“Mediterranean Sea - Temperature and Salinity Historical Data Collection SeaDataCloud V1”covering the area between 1960 and 2017 is retrieved to conduct a descriptive analysis for multiple depth layers and seasons. Climatological and isothermal maps are used to sketch the boundaries of the sub-regions. Meanwhile, cluster analysis is employed to define the limits and further identify the existence of distinct regional properties. Moreover, we replace missing observations with approximations using chained equations to increase the robustness of our analysis, and the resulting datasets are analysed on a yearly and monthly basis to determine variability. Furthermore, empirical and theoretical cumulative distribution functions of the data supported by classical statistical methods are used to establish optimal theoretic models. Finally, regression analyses are performed to measure the significance of spatiotemporal parameters using predicted values.