Sektör bazında kredi dağılımının ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye ve Azerbaycan örneği
The effect of sectoral credit distribution on economic growth: The case of Türkiye and Azerbaijan
- Tez No: 997714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYRA UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Bankacılık, Economics, Banking
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Azerbaycan'da sektör bazında kredi tahsisinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Analizde 2005–2024 dönemine ait çeyreklik veriler kullanılmış ve iki ülke için 80'er gözlemden oluşan (toplam 160 gözlem) dengeli panel veri seti oluşturulmuştur. Ekonomik büyüme göstergesi olarak üretim yöntemine göre hesaplanan ve mevsim etkisinden arındırılmış reel GSYİH kullanılmıştır. Kredi değişkenleri toplam krediler ile madencilik ve elektrik-gaz-buhar-su, tarım-ormancılık-balıkçılık, inşaat ve yapı, sanayi ve imalat sektörlerine yönelen kredilerden oluşturulmuştur; döviz kuru (milli para/USD) ve enflasyon oranı kontrol değişkeni olarak modele dâhil edilmiştir. Ekonometrik süreçte önce Varyans Artış Faktörü (VIF) testiyle incelenmiş; yüksek bağlantı nedeniyle sektör kredileri aynı denkleme birlikte konulmayıp her sektör için ayrı modeller tahmin edilmiştir. Katsayıların ülkeler arasında homojenliği Swamy Parametre Sabitliği testiyle sınanmış ve heterojenliğe uygun olarak Swamy heterojen katsayılı panel tahmincisi kullanılmıştır. Birimler arası korelasyonu Breusch–Pagan testiyle değerlendirilmiş; korelasyonun tespit edildiği modeller Ortak Korelasyonlu Etkiler (CCE) yaklaşımıyla yeniden tahmin edilmiştir. Bulgular, her iki ülkede toplam sektör kredilerin büyümeyi anlamlı ve olumlu etkilediğini; seçilen sektörlerin etkilerinin ise ülke yapısına göre farklılaştığını göstermektedir. Sonuçlar, kredi politikalarında sektörel tahsisin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the effects of sectoral credit allocation on economic growth in Türkiye and Azerbaijan. The analysis is based on quarterly data for the period 2005–2024, and a balanced panel dataset consisting of 80 observations for each country (160 observations in total) was constructed. Economic growth was represented by seasonally adjusted real GDP calculated according to the production approach. The explanatory variables include total credit and credit allocated to the mining and electricity-gas-steam-water, agricultureforestry-fisheries, construction and building, and industry and manufacturing sectors, while the exchange rate (national currency/USD) and inflation rate were included as control variables. In the econometric process, multicollinearity was first examined using the Variance Inflation Factor (VIF) test. Since high correlation was detected among sectoral credit variables, these variables were not included simultaneously in the same equation; instead, separate models were estimated for each sector. The homogeneity of coefficients across countries was tested using the Swamy Parameter Constancy Test, and, in line with the evidence of heterogeneity, the Swamy random coefficient panel estimator was employed. Cross-sectional correlation was evaluated using the Breusch–Pagan test, and the models in which such correlation was detected were re-estimated using the Common Correlated Effects (CCE) approach. The findings show that total sectoral credit has a statistically significant and positive effect on economic growth in both countries, while the effects of the selected sectoral credit variables differ according to the structural characteristics of each country. The results emphasize the importance of sectoral allocation in credit policies.