Rural anchors of Circassian diaspora: Identity in the Circassian villages of Sinop
Çerkes diasporasının kırsal mekanları: Sinop Çerkes köylerinde kimlik
  1. Tez No: 997730
  2. Yazar: DEFNE IRMAK BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Sosyoloji, Antropoloji, History, Sociology, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kırsal diaspora gruplarının kimliklerini nasıl oluşturduğunu, sürdürdüğünü ve dönüştürdüğünü Sinop ilindeki Çerkes gruplarının günlük pratikleri, aile anlatıları, görsel materyaller ve köy seviyesindeki iç dinamikler üzerinden incelemektedir. Aynı zamanda, görsel materyaller üzerinden kırsal mekanlardaki diasporik kimliklerin geleneksel, pratiğe dayalı oluşumdan modern milliyetçi kimliklere dönüşümünü de göstermektedir. Bu çalışma varolan literatürdeki diaspora tanımına ekleme yaparak daha geniş bir tanım sunmaktadır. Bu tanıma göre diaspora konseptinin üç ana analitik boyutu bulunmaktadır: değişken organizasyon seviyeleri, anavatana yönelim, ve aidiyet ve ayrışma pratikleri. Çalışma, Sinop ili içerisindeki on köyün ziyaret edildiği ve birçok Çerkes kökenli bireyle yarı yapılandırılmış görüşmelerin gerçekleştirildiği nitel bir araştırma yöntemini benimsemektedir. Görüşmeler sonucu ortaya çıkan veriler ve katılımcı gözlemleri, çalışmanın önerdiği diaspora tanımına dayalı olarak tematik bir biçimde analiz edilmiştir. Sonuç olarak, köyler bir bütün halinde genelleştirilememektedir: daha az resmi organizasyonel seviyede olan köylerde diasporik kimlik pratiğe dayalı olarak gözlemlense de orta veya yüksek seviye organizasyonel seviyede olan köylerde modern milliyetçi diasporik kimliğe yönelik geçiş gözlemlenmektedir. Dolayısıyla, genel bulgular Sinop ilinde yaşayan Çerkes topluluklarının gelenek ve alışkanlıkların pasif aktarıcıları olmaktan ziyade geleneksel ve pratik temelli Çerkes kimliğinin, giderek ve kısmen modern, ideolojik ve milliyetçi bir diasporik kimliğe dönüştüğü aktif gruplar olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how rural diasporic identities are formed, maintained, and transformed among the Circassian communities in Sinop Province, focusing on their daily practices, family narratives, visual materials, and village-level dynamics. In addition, it also aims to demonstrate the transition from a traditional diasporic identity to a modern nationalistic one in rural spaces, mainly through visual manifestations. Built on the existing literature in diaspora studies, this thesis proposes a broad working definition of diaspora as a concept that encompasses three main analytical dimensions: varying levels of organization, orientation towards the homeland, and practices of belonging and difference. Thus, the thesis employs a qualitative research method, in which ten villages in Sinop Province were visited, and semi-structured interviews were conducted with multiple individuals of Circassian descent. The data derived from the interviews, combined with the participant observations in the field, are analyzed through thematic analysis based on the working definition of diaspora. Consequently, the villages cannot be generalized as a whole, as less organized villages in terms of formal institutions show more practice-based, traditional roots for the rural diasporic identity, whereas villages with mid- to high levels of formal organizational ties show a transition towards a modern diasporic identity. The overall findings suggest that the Circassian communities in Sinop Province are not passive transmitters of traditions and habits; rather, they are an active group in which a traditional, practice-based Circassian identity is gradually and partially emerging as a modern, ideological, and nationalist diasporic one.