Manzara resminin poetikası
Poetics of landscape painting
  1. Tez No: 997740
  2. Yazar: MEHMET ARİF KARAMANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
Özet
İnsanın doğa ile iç içeliğinin bir ifade biçimi olarak sanata yansıması kaçınılmazdır. Doğayı resmetmek; içerik, konu ve yöntem bağlamında farklılık gösterse de ilk çağ mağara resimlerinden başlayarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Manzara resmi, Yunan ve Roma uygarlıklarında mimesis bir anlatım aracıyken, Rönesans'la birlikte daha çok figüratif resimlerde fon görevini üstlenmiştir. 17. yüzyılda deniz aşırı ticaretin gelişmesiyle Hollanda da ortaya çıkan tüccar sınıfın talepleri doğrultusunda Hollandalı ressamların manzara resimleri, doğayı tam anlamıyla fon görevinden koparamamıştır. 18. Yüzyıl'da Avrupa da gerçekleşen Aydınlanma düşüncesi ile kültürel- toplumsal olaylar gerçekleşmiş ve Avrupa toplumu yeni bir düzene evrilmiştir. 19. yüzyıla gelindiğinde klasik resim anlayışına bir tepki olarak ortaya çıkan ve Aydınlanmanın katı usçu ve realist tavrına karşıt bir tutum geliştiren Romantik manzara resimlerinde biçimsel ve yapısal bir kopuş gözlemlenir. Romantik dönem ressamları, doğanın“yüce”liği ile kendi tinsellikleri arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bu dönemde ressamlar manzara resimlerini kendi gerçekliklerinin ötesinde yeniden kurgulayıp, biçimlendirerek manzarayı resmin konusu haline getirmişlerdir. 19. Yüzyıl kültürel ve toplumsal olaylar manzara resminin poetikasının algılanmasında önemli rol oynadığı görülmektedir. 20. Yüzyılın başlarında manzara resminde modernizm akımının etkisi görülmüştür. Gelinen noktada teknolojinin insan deneyimleri olan sanatta kullanımı ve sanatın gelişimine ve dönüşümüne (teknik anlamada) öncülük ettiği görülmektedir. Dijital sanat, sanatın yaratma bağlamında devamlılığı görülürken uygulama ve teknik anlamda kopuşu içermektedir. Bu çalışma ile manzara resminin estetiğini belirleyen biçimsel, yapısal temel değişmezler ve teknikler irdelenerek manzara resminin poetikasının ortaya konması ve dönemsel olarak sanatçıların resimlerine etkileri belirlenmeye çalışılacaktır. Bu tez çalışmasında Poetika yöntemi ile göstergebilim ekseninde veriler kullanılarak karşıtlıklar ve benzerliklere yoğunlaşacaktır. Yöntem olarak literatür taraması yapılacaktır. Literatür taraması sürecinde ele alınan konu ile ilgili eserler üretilecek ve araştırmalar yapılacaktır. Bulunan çalışmalar incelenir, tasnif ve sentez yapılarak veri toplanır. Bu doğrultuda, kütüphaneler, dijital resim üretiminde kullanılan yazılım ve programlar, internet siteleri, internet kaynakları yabancı kaynaklar, ulusal akademik ve Ulusal Tez Merkezi, kitap, bilimsel yazılar, makale ve dergiler taranacak, sergi ve müzelerden edinilen veriler kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The intertwining of man with nature is inevitably reflected in art as a form of expression. Although painting nature differs in terms of content, subject and method, it has continued its existence from the first-age cave paintings to the present day. While landscape painting was a means of mimesis expression in Greek and Roman civilisations, with the Renaissance it assumed the role of background in figurative paintings. In the 17th century, in line with the demands of the merchant class that emerged in the Netherlands with the development of overseas trade, the landscape paintings of Dutch painters could not completely detach nature from its background role. In the 18th century, cultural and social events took place with the Enlightenment thought in Europe and European society evolved into a new order. By the 19th century, a formal and structural rupture was observed in Romantic landscape paintings, which emerged as a reaction to the classical understanding of painting and developed an attitude opposed to the strict rationalist and realist attitude of the Enlightenment. The painters of the Romantic period established a connection between the“sublimity”of nature and their spirituality. In this period, painters reconstructed and reshaped landscapes beyond their realities and made the landscape the subject of painting. 19th-century cultural and social events seem to have played an important role in the perception of the poetics of landscape painting. In the early 20th century, the influence of the modernist movement was seen in landscape painting. At this point, it is seen that the use of technology in art, which is human experiences, and the development and transformation of art (in technical terms) pioneered the development and transformation of art. While digital art is seen as a continuity of art in the context of creation, it involves a rupture in terms of application and technique. With this study, the formal, structural basic constants and techniques that determine the aesthetics of landscape painting will be analysed to reveal the poetics of landscape painting and to determine its effects on the paintings of artists periodically. This thesis will focus on contrasts and similarities by using the Poetics method and data on the axis of semiotics. The literature review will be used as a method. In the process of literature review, artefacts will be produced and research will be carried out on the subject. The studies found will be analysed, classified and synthesised and data will be collected. In this direction, libraries, software and programs used in digital image production, internet sites, internet resources, foreign sources, national academic and National Thesis Centre, books, scientific writings, articles and journals will be scanned, and data obtained from exhibitions and museums will be used.