Kulturelle intelligenz und deren Zusammenhang zur mitarbeiterzufriedenheit–ein vergleich zwischen Türkischen und Deutschen befragten
Kültürel zekâ ve çalışan memnuniyeti arasındaki ilişki–Türk ve Alman katılımcılar arasında bir karşılaştırma
  1. Tez No: 997777
  2. Yazar: SELİN İSRA AROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı kültürlere sahip bireyler uluslararası iş ortamlarında giderek daha sık bir araya gelmektedir. Böyle durumlarda çatışma potansiyelinin yüksek olmasından dolayı bu karşılaşmalar hem olumlu hem de olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz çatışmalar iş memnuniyetinin azalmasına neden olabilir. Bireylerin ancak böyle durumlarla başa çıkabilecek kültürel zekâ gibi yetenekleri varsa, çatışmanın olumsuz etkileri hafifletilebilir. Bu nedenle mevcut çalışmada, söz konusu ilişkinin nitel bir araştırma yaklaşımıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, üç farklı sektörde görev yapan toplam on iki katılımcı ile röportaj gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Türk ve Alman kültürlerinin bu bağlantıyı aynı şekilde yaşayıp yaşamadığını ortaya koymaktır. Nitel veri analizi yöntemi ile elde edilen ifadeler yapılandırılmış ve incelenmiştir. Her iki kültürün de bu konuya kendi yaklaşımı olduğu görülmüş ve gösterilmiştir. Örneğin Alman katılımcılar tekrarlı olarak işlevsellik ile ilgili görüşler belirtirken, Türk katılımcılar genellikle diğer insanlarla olan ilişkilerinden bahsetmişlerdir. Bu bulgular, sadece mevcut araştırma durumuna uymakla kalmıyor, aynı zamanda kültürel zekanın gelecekte şirketlerde nasıl eğitilebileceği, geliştirilebileceği ve böylece uzun vadede tüm çalışanların memnuniyetini artırabileceği konusunda açıklamalar yapma fırsatı da sunuyor. Çalışma için gerekli olan yetkileri etik komisyon tarafından verilmiştir.
Özet (Çeviri)
People with different cultural backgrounds are increasingly meeting in international work contexts. These encounters hower, can be viewed both in a positive or negative way as intercultural situations can give rise to potential conflicts. In their negative form these situations can lead to reduced job satisfaction. If individuals possess the appropriate skills such as cultural intelligence to deal with those situations these negative effects can be mitigated. This has been proven multiple times in quantitative studies, which is why it was crucial for this study to now examine this relationship in a qualitative way. For this purpose twelve interviews from different industries were used, which dealt with the question whether Turkish and German cultures experienced this connection in the same way. With the help of a qualitative content analysis the interview statements just described could be structured and analyzed. It could be shown that both cultures have their own approach when it comes to these two topics. While German respondents, for example, repeatedly expressed functional views, Turkish respondents often referred to relationships with other people. These findings do not only fit into the current state of research, but also offer the opportunity to make statements about how cultural intelligence should be taught in companies in the future in order to increase the long-term satisfaction of all employees. The relevant authorizations for this work were granted by the Ethics Commission.