Reşad Mecid şiirlerinde vatana ve sevgiliye duyulan aşk
Love for the motherland and the beloved in the poems of Rashad Majid
  1. Tez No: 997776
  2. Yazar: DİLARA YILDIRIMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİNA BARMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kafkas Dilleri ve Edebiyatı, Caucasian Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Azerbaycan edebî muhitinin önemli isimlerinden olan Reşad Mecid, iyi bir yazar, yetenekli bir şair ve çok başarılı bir gazetecidir. Azerbaycan edebiyatında 1980'li yıllardan itibaren aktif olan şair, eserleriyle halka millî benlik duygusunu aşılamayı hedeflemiştir. Bağımsızlık döneminde edebiyatta işlenen vatan, bağımsızlık, uyanış, birlik gibi konulara eserlerinde yer vererek sosyal hayattaki başlıca duygu ve izlenimlerini de şiirlerine yansıtmıştır. O, özellikle sevgiliye duyulan aşkı ve genel olarak modern aşkı anlatan şiirleriyle, ağırlıklı olarak genç kuşaklara hitap eden başarılı bir şairdir. Reşad Mecid şiirlerinin her birinde aşk, umut, ışık, orijinallik, incelik gibi duygular kendini göstermektedir. Konu olarak sadece insanı, duygu ve düşünceleri, tabiatı değil aynı zamanda millî-manevi değerleri de itinayla işlemiştir. Onun sanatında toplumun her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Eserlerinde geçmişten esinlenerek gelecek nesillere seslenip aşk, vatan, doğa, mutluluk, hüzün gibi daha birçok konulara değinmiştir. Çalışmamızda Reşad Mecid sanatını genel hatlarıyla ele almakla birlikte yaratıcılığının şekillenmesini sağlayan başlıca unsurlara da yer vermiş bulunmaktayız. Genç nesilleri bir hayli etkileyen Reşad Mecid, eserleriyle onları aydınlatarak Azerbaycan edebiyatında tarihî ve güncel konuları farklı tarzlarda işlemiştir.“Reşad Mecid Şiirlerinde Vatana ve Sevgiliye Duyulan Aşk”adlı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı ve yaratıcılığı hakkında bilgilere yer verilmiş olup sanatının zenginliğine değinilmiştir. İkinci bölümde şairin hassasiyetle kaleme almış olduğu vatan temalı şiirlerinden örneklerle, vatana olan sevgisi ve bağlılığı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise sevgiliye duyulan aşk ve genel olarak aşkın tarifini içeren şiirleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Rashad Majid, a prominent figure in the Azerbaijani literary scene, is a skilled writer, a talented poet, and a highly successful journalist. The poet, who has been active in Azerbaijani literature since the 1980's, aimed to instill a sense of national self-awareness in the public with his works. During the independence period, he included topics such as homeland, independence, awakening and unity in his works in literature, and reflected his main emotions and impressions in social life in his poems. He is a successful poet who appeals primarily to a younger audience, especially with his poems that describe love for a beloved and modern love in general. In each of his poems, Rashad Majidexpresses emotions such as love, hope, light, originality and subtlety. In addition to people, their emotions and thoughts, and nature, he also carefully handled national and spiritual values. Society has always had a special place in his art. In his works, he was inspired by the past and addressed future generations and touched upon many other topics such as love, homeland, nature, happiness and sadness. In our study, we have discussed the art of Rashad Majidin general terms, as well as the main elements that shaped his creativity. Rashad Majid, who greatly influenced the younger generations, enlightened them with his works and handled historical and current issues in Azerbaijani literature in different styles. Our work titled“Love for the Homeland and the Beloved in Rashad Majid's Poems”consists of three parts. In the first part, information about the poet's life and creativity is given and the richness of his art is mentioned. In the second part, the poet's love and devotion to the homeland is expressed with examples from his poems on the theme of homeland, which he wrote with sensitivity. The third section deals with poems that describe love for a beloved and love in general.