Lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine katılım motivasyonları ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between high school students' motivation to participate in physical education classes and their levels of happiness
- Tez No: 997791
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine katılım motivasyonları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bu kapsamda öğrencilerin motivasyon ve mutluluk düzeyleri; cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, anne ve baba eğitim durumu, aile gelir düzeyi ve spor yapma durumu değişkenleri açısından ele alınmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında, ilişkisel ve karşılaştırmalı desende yürütülmüştür. Evreni lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem ise belirlenen okullarda öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan öğrencilerden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Beden Eğitimi ve Spor Dersine Katılım Motivasyonu Ölçeği ile Öznel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine katılım motivasyonları ile mutluluk düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bazı demografik değişkenler açısından motivasyon ve mutluluk düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunurken, okul türü değişkeninin mutluluk düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor dersinin öğrencilerin psikososyal gelişimi açısından önemli bir role sahip olduğu ve derse yönelik motivasyonun mutluluk düzeyi ile ilişkili olduğu söylenebilir. Araştırmanın, beden eğitimi ve spor derslerinin planlanması ve uygulanmasına yönelik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' motivation to participate in physical education and sports classes and their levels of happiness, and to determine whether these variables differ according to certain demographic characteristics. In this context, students' motivation and happiness levels were analyzed with respect to gender, grade level, school type, parental education level, family income level, and participation in sports.The study was conducted using a quantitative research approach within the framework of a survey model and employed a relational and comparative design. The population of the study consisted of high school students, while the sample comprised students who were enrolled in the selected schools and voluntarily participated in the research. Data were collected using the Physical Education and Sports Class Participation Motivation Scale and the Subjective Happiness Scale. The obtained data were analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation analysis.The findings revealed a positive and statistically significant relationship between students' motivation to participate in physical education classes and their happiness levels. While significant differences were found in motivation and happiness levels according to some demographic variables, school type was found to have no significant effect on happiness levels.In conclusion, physical education and sports classes play an important role in students' psychosocial development, and motivation toward these classes is closely related to happiness levels. The results are expected to contribute to educational practices related to the planning and implementation of physical education and sports classes.