Depresyon hastalarında bilişsel çarpıtmaların psikolojik acı ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisi
The relationship of cognitive distortions with pychological pain and psychological resiliance in depressed patients
- Tez No: 997803
- Danışmanlar: PROF. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, depresyon hastalarında bilişsel çarpıtmaların psikolojik acı ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırma bir üniversite hastanesinde depresyon tanısıyla tedavi alan bireylerle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ)”,“Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ)'' ve ”Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)" kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS (ver: 23.0)' de yapılmıştır. Çalışmada, hastaların BÇÖ toplam puan ortalaması 97,77±21,25; PAÖ puan ortalaması 41,63±13,45; KPSÖ puan ortalaması 13,88±5,23 olarak bulunmuştur. Depresyon tanılı hastalarda Bilişsel Çarpıtma Puan ortalamaları ile psikolojik acı puan ortalaması arasında pozitif yönde, psikolojik dayanıklılık puan ortalaması arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada bilişsel çarpıtmalardaki artışın psikolojik acı çekmeyi olumsuz yönde artırdığı, psikolojik dayanıklılığı ise olumsuz yönde azalttığı belirlenmiştir. Psikolojik acı bireyin benliğindeki ve işlevselliğindeki olumsuz değişikliklerin ve olumsuz duyguların farkına varması ile karakterize öznel bir deneyim olup özellikle depresyonla ilişkilidir. Psikiyatri hemşireleri hastanın bilişsel çarpıtmalarını fark etmesinde hastaya uygun müdahaleleri planlayarak bilişsel çarpıtmaların psikolojik acı üzerindeki etkisini azaltma ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini artırma yoluyla bu süreçte hastanın iyileşme sürecine katkıda bulunabilirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between cognitive distortions and psychological pain and psychological well-being in patients with depression. This descriptive study was conducted with individuals receiving treatment with a diagnosis of depression in a university hospital.“Personal Information Form”,“Cognitive Distortions Scale (CDS)”,“Psychological Pain Scale (PPS)”and“Brief Psychological Resilience Scale (BPRS)”were used to collect the data. Data analysis was performed in SPSS. Results: In the study, the patients' total CDS score average was 97.77±21.25; the PPS score average was 41.63±13.45; and the BPRS score average was 13.88±5.23. A positive significant relationship was found between the Cognitive Distortion Score average and the Psychological Pain score average in patients diagnosed with depression (r=.541; p<0.016). In patients diagnosed with depression, a significant positive correlation was found between average Cognitive Distortion scores and average psychological suffering scores, while a significant negative correlation was found between average psychological resilience scores and cognitive distortion scores. Psychological pain is a subjective experience characterized by the individual's awareness of negative changes and negative emotions in his/her self and functionality, and is particularly closely related to depression. Psychiatric nurses can contribute to the patient's recovery process by helping them recognize their cognitive distortions, planning appropriate interventions to reduce the impact of cognitive distortions on psychological suffering, and strengthening the patient's coping mechanisms to increase their psychological resilience.