Grafik tasarım alanında desen eğitiminin 5 Aşama Modeli ile incelenmesi
An examination of drawing education in the field of graphic design through the 5-Stage Model
- Tez No: 997804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TUĞÇE YELKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Desen eğitimi grafik tasarımda, gözlem, oran-orantı, biçim ve ışık-gölge konularını içeren temel bir alandır. Desen eğitiminin öğrencilerin gözlem, analiz ve tasarım becerilerini geliştirdiğine dair birçok araştırma yer almaktadır. Bu çalışmada desen eğitimi, öğretim tasarımı modeli olan ADDIE (Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama, Değerlendirme) ile ilişkilendirilerek, 5 Aşama Modeli adı altında planlama, kompozisyon, oran - orantı, karakterleştirme ve ışık - gölge başlıkları açısından ele alınmıştır. 5 Aşama Modeli ile öğrencilerin görsel algı düzeylerinin artırılması, analitik düşünme yeteneklerinin geliştirilmesi ve uygulama becerilerinin desteklenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. 5 Aşama Modeli ile desen eğitimi alan ve almayan öğrencilerin öğrenim çıktıları anket uygulaması ile ölçülmeye çalışılmıştır. Daha sonra konu ile ilgili alanında uzman sanat öğretmenleri ve akademisyenlerle modelin desen eğitimine olan etkisi konusunda birebir görüşmeler yapılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda 5 Aşama Modeli ile ilgili veriler bir araya getirilerek, modelin grafik tasarım alanında desen eğitimine olan katkısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drawing education is a fundamental area in graphic design that encompasses observation, proportion, form, and light and shadow. Numerous studies have shown that drawing education develops students' observation, analysis, and design skills. In this study, drawing education was linked to the ADDIE (Analysis, Design, Development, Implementation, Evaluation) instructional design model and addressed under the 5-Step Model in terms of planning, composition, proportion, characterization, and light and shadow. The 5-Step Model aims to increase students' visual perception levels, develop their analytical thinking skills, and support their application skills. Both quantitative and qualitative research methods were used in the study. The learning outcomes of students who received and did not receive drawing education with the 5-Step Model were measured using a questionnaire. Subsequently, one-on-one interviews were conducted with expert art teachers and academics in the field regarding the model's impact on drawing education, and the results were analyzed. As a result of the study, data related to the 5-Step Model were compiled, and an attempt was made to reveal the model's contribution to drawing education in the field of graphic design.