Double-punch strategy: synergistic ımpacts of epidermal growth factor and androgen receptors dual targeting by osimertinib and enzalutamide reversed epithelial-mesenchymal transition and ınduced apoptosis in glioblastoma cells
İkili darbe stratejisi: osimertinib ve enzalutamid ile epidermal büyüme faktörü ve androjen reseptörlerinin i̇kili hedeflenmesinin sinerjik etkisi glioblastoma hücrelerinde epitelyal-mezenkimal geçişi tersine çevirdi ve apoptozu indükledi
  1. Tez No: 997811
  2. Yazar: NİLAY DİNÇKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR OBAKAN YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Glioblastoma (GBM), merkezi sinir sistemi (CNS) malignitelerinin spektrumunda nadir ancak ölümcül bir beyin tümörüdür. Cerrahi, radyoterapi ve temozolomid (TMZ) ile kemoterapi gibi tedavi seçeneklerinin varlığına rağmen bu müdahaleler tümör heterojenikliği, kimyasal ajanların kan beyin bariyerini (BBB) zayıf bir şekilde geçmesi ve ilaç direncinin ortaya çıkması nedeniyle hastaların en az yarısında klinik iyileşme sağlamamaktadır. Epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) mutasyonları, özellikler EGFRvIII, GBM vakalarının %50'sinden fazlasında görüldüğünden, EGFR tirozin kinaz inhibitörleri (TKI'lar) ile EGFR'yi hedeflemek umut verici tedavi stratejilerinden biridir. 3. Nesil EGFR TKI olan osimertinib (OSI), GBM'de EGFRvIII'ü seçici olarak hedefleyerek ve yabanıl tip (wt) EGFR'yı koruyarak apoptozu teşvik ettiği, hücre döngüsünü durduğu ve hücre proliferasyonunu inhibe ettiği öne sürülmüştür. Ayrıca, androjen reseptörü (AR) sinyali, hücre proliferasyonunu, epitelyal-mezenkimal geçişi (EMT) tetiklemek ve apoptozu önlemek için GBM'de hem liganda bağımlı hem de liganda bağımlı olmayan şekillerde aşırı ifade edilir. AR antagonistleri, özellikle 2. Nesil inhibitörler tarafından AR'nin hedeflenmesi, GBM için potansiyel bir tedavi yaklaşımı olarak ortaya çıkmıştır. Son çalışmalar, GBM'de enzalutamid (ENZ) kullanılarak hücre proliferasyonunun azaldığı ve apoptozun indüklendiğini göstermiştir. Son zamanlarda, GBM'de EGFR ve AR arasında doğrudan bir etkileşim olduğu bulunmuştur, bu da ikili hedefleme stratejilerini daha da desteklemiştir. Bu çalışmada, OSI ve ENZ tarafından EGFR ve AR'nin çift hedeflenmesi, tümör mikroçevredeki (TME) sağlıklı hücrelere, HMC3 hücrelerine, zarar vermeden LN18 ve U87 hücrelerinde hücre canlılığı, hücre sağkalımı ve hücre döngüsü durmasının indüksiyonunda azalma, EMT'nin tersine dönmesi ve apoptoza neden olacağı hipotezini kurduk. OSI ve ENZ'nin HMC3 hücrelerini etkilemeden LN18 ve U87 üzerinde hücre canlılığını azaltan sinerjik bir etki yarattığını ortaya koyduk. Bu veri, GBM hücrelerinde ATP konsantrasyonlarının azalmasıyla doğrulandı. Trypan mavisi ile canlılık tayini, OSI ve ENZ'ye maruz kalmanın, doz ve zamana bağlı bir şekilde LN18 ve U87 üzerinde sitotoksisiteye neden olduğunu, ancak HMC3 üzerinde böyle bir etki yaratmadığını gösterdi. Floresan boyama yardımıyla, OSI ve ENZ'nin kombine tedavisinin, yine GBM hücrelerine özgü olarak ölü hücreleri, nükleer fragmantasyonu arttırdığı ve mitokondriyal membran potansiyelini azalttığı gözlemlendi. Koloni oluşum potansiyeli ve sferoid oluşum yeteneği, LN18 ve U87'de OSI ve ENZ uygulanarak azaltıldı. Ayrıca, OSI ve ENZ birlikte LN18 ve U87'de göç kapasitesini azalttı, bu da yara iyileşmesinin yavaşladığını ortaya koymaktadır. Akış sitometrisinde subG1 popülasyonunda bir indüksiyonun yanı sıra western blotting sonuçlarında kesilmiş kaspazlar ve PARP'da protein ifadesinin artmasıyla birlikte kesilmemiş kaspazlar ve PARP ile Bcl-xL'de protein ifadesinin azaldığı görülmüştür, bu da indüklenmiş apoptozu göstermektedir. İmmunoblotting sonuçları, EGFR ve AR sinyal yolaklarının alt hedeflerinin başarılı bir şekilde inhibe edildiğini doğruladı ve bu da LN18 ve U87'de siklin D1 ekspresyonunda azalma ve EMT belirteçlerinin tersine dönmesi ile hücre döngüsünün durmasına yol açtığını ortaya koydu. Bildiğimiz kadarıyla, bu çalışma, 3. Nesil EGFR TKI ve 2. Nesil AR antagonistinin GBM'de hücre döngüsü, EMT ve apoptoz üzerindeki kombinasyon etkilerini araştıran ilk çalışmadır. Bulgularımız, OSI ve ENZ hedef EGFR ve AR'nin uygulanmasının GBM'de yeni bir tedavi seçeneği olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is a rare but deadly brain tumor within the spectrum of central nervous system (CNS) malignancies. Despite the presence of treatment options, including surgery, radiotherapy and chemotherapy with temozolomide (TMZ), these interventions fail to accomplish clinical improvement in at least half of the patients due to tumor heterogeneity, poor blood brain barrier (BBB) penetration of chemical agents and emergence of drug resistance. Since epidermal growth factor receptor (EGFR) mutations, especially EGFRvIII, occur in more than 50% GBM cases, EGFR targeting by EGFR tyrosine kinase inhibitors (TKIs) is one of the promising treatment strategies. Osimertinib (OSI), a 3rd-generation EGFR TKI, has been proposed to promote apoptosis, trigger cell cycle arrest, and inhibit cell proliferation via selectively targeting EGFRvIII and sparing wild-type (wt) EGFR in GBM. Furthermore, androgen receptor (AR) signaling is overexpressed in GBM in both ligand-dependent and ligand-independent manners to trigger cell proliferation, epithelial-mesenchymal transition (EMT), and evade apoptosis. Targeting of AR by the AR antagonists, particularly 2nd-generation inhibitors, has emerged as a potential treatment approach for GBM. Recent studies showed that the rate of cell proliferation is reduced, and apoptosis is promoted utilizing enzalutamide (ENZ) in GBM. Lately, it has been found that there is a direct interaction between EGFR and AR in GBM, further suggesting dual-targeting strategies. In this study, we hypothesized that dual targeting of EGFR and AR by OSI and ENZ would cause a reduction in cell viability, cell survival and induction of cell cycle arrest, reversed EMT, as well as apoptosis in LN18 and U87 cells without harming non-cancerous cells around the tumor microenvironment (TME), HMC3 cells. We found that OSI and ENZ exerted a synergistic effect on LN18 and U87 to diminish cell viability without affecting HMC3 cells. This data was corroborated by a reduction in ATP concentrations in GBM cells. Survival assay demonstrated that exposure of OSI and ENZ caused cytotoxicity on LN18 and U87 but not on HMC3 in a dose- and time-dependent manner. With the help of fluorescence staining, combined treatment of OSI and ENZ elevated dead cells, nuclear fragmentation and reduced mitochondrial membrane potential, again specific to GBM cells. Colony formation potency and the ability of spheroid formation were reduced by administering OSI and ENZ in LN18 and U87. Moreover, OSI and ENZ together decreased migration capacity in LN18 and U87, meaning a slow speed of wound healing. Flow cytometry and western blotting results showed an induction in the subG1 population, cleaved caspases and PARP alongside a reduction in full-length caspases and PARP, and Bcl-xL, indicating induced apoptosis. Immunoblotting results confirmed that EGFR and AR downstream targets were successfully inhibited, leading to cell cycle arrest with a reduction in cyclin D1 expression and reversal of EMT markers in LN18 and U87. To our knowledge, this is the first study to investigate the combination impacts of the 3rd-generation of EGFR TKI and the 2nd-generation AR antagonist on cell cycle, EMT and apoptosis in GBM. Our findings propose that administration of OSI and ENZ target EGFR and AR might represent a new treatment option in GBM.