İngilizce öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliklerinin öğretim elemanlarının görüşlerine göre değerlendirilmesi
An evaluation of English language pre-service teachers' subject matter competencies based on the opinions of faculty members
- Tez No: 997810
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
“İngilizce Öğretmen Adaylarının Alan Bilgisi Yeterliklerinin Öğretim Elemanlarının Görüşlerine Göre Değerlendirilmesi”adlı bu tez çalışmasında, İngilizce öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'deki altı devlet üniversitesinin Eğitim Fakültelerinin İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı İngilizce öğretmenliği programlarında görevli öğretim üyelerinin deneyim ve görüşlerinden yararlanılmıştır. Çalışma, öğretim elemanlarının görüşleri dayanılarak İngilizce öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliklerini ve hizmet öncesi yetiştirilme düzeyini tartışmayı hedeflemektedir. Ayrıca, Türkiye'de örgün ve yaygın öğretim kurumlarında yabancı dil olarak öğretilen İngilizce'nin etkili, verimli ve kalıcı bir şekilde öğretimi ve öğrenimi için öğretmen adaylarının alan bilgisi yeterliklerinin değerlendirilmesi ve bu doğrultuda bilimsel ve geçerli veriler sağlayarak öneriler geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda, öğretmen adaylarının özellikle konuşma ve yazma olmak üzere dört dil becerisinde yeterince yetkin olmadıkları; buna karşılık, öğretim elemanlarının alan bilgisi açısından yetkin düzeyde olmaları gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, İngilizce ve Türkçe'nin bir birinden farklı dil gruplarına ait olması; kültürel, dilbilgisel ve cümle yapısının farklılık göstermesi, alan bilgisi eğitimi sürecinde öğrencilerin çeşitli güçlüklerle karşılaşmasına neden olmaktadır. Bir başka problemin ders programlarının içerik ve yoğunluk açısından ihtiyaca uygun şekilde uygulanmamasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Son olarak, kalabalık sınıflar ile yetersiz veya sınırlı teknolojik altyapının, İngilizce dil eğitimindeki bu problemleri daha da derinleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled“An Evaluation of English Language Pre-Service Teachers' Subject Matter Competencies Based on the Opinions of Faculty Members”the primary aim is to evaluate the subject matter competencies of pre-service teachers. To achieve this aim, the study draws on the experiences and perspectives of faculty members serving in English Language Teaching (ELT) departments at six public universities in Turkey. The study seeks to discuss the pre-service teachers' levels of subject matter competencies and their pre-service training based on their own insights. Furthermore, it aims to evaluate the subject matter competencies of pre-service teachers in order to contribute to the effective, efficient, and sustainable teaching and learning of English as a Foreign Language in both formal and non-formal educational institutions in Turkey, and to develop recommendations grounded in valid, scientific data. This research adopts a qualitative methodology, specifically employing a case study design. The findings indicate that, although faculty members believe teacher candidates should demonstrate a high level of competence in subject matter knowledge, they are, in fact, not sufficiently proficient in the four language skills—particularly in speaking and writing—. Moreover, the linguistic and structural differences between English and Turkish—stemming from their belonging to distinct language families, as well as their cultural, grammatical, and syntactic differences—create various challenges for students throughout their subject matter training. Another issue identified in the study is that the course curricula are not implemented in alignment with the actual needs in terms of content and intensity. Finally, it was observed that large class sizes and insufficient or limited technological infrastructure further deepen these problems in English language education.