İmidazo-fenantrolin türevli ligantların ve oksovanadyum(ıv) komplekslerin deneysel ve teorik karakterizasyonu
Experimental and theoretical characterisation of imidazo-phenanthroline derived ligands and oxovanadium(iv) complexes
  1. Tez No: 997818
  2. Yazar: OKAN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜHERGÜL ULUÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Fenantrolin, piridin, imidazole, furan, tiyazol gibi azot, oksijen, kükürt atomu içeren heterohalkalı ligantların sentezi, gösterdikleri biyolojik ve fizyolojik aktiviteler nedeniyle önemlidir. Bunun yanı sıra bu ligantların çeşitli metaller ile yaptıkları kompleksleşmeler ligant aktivitelerinin zenginleşmesi veya farklılaşması nedeniyle güncel çalışmaların konusu olmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, imidazo-fenantrolin türevli ligantlarıın sentezlenmesi ve sonrasında elde edilen bu ligantların önemli biyolojik aktiviteler gösterme potansiyeline sahip vanadyum komplekslerinin elde edilmesi hedeflenmiştir. Vanadyum komplekslerinin antitümör, antibakteriyel, antiviral ve antiparazitik etkilerinin yanısıra insüline benzer antidiyabetik özellikler göstermesi dikkat çekmektedir. İlk olarak imidazo-fenantrolin türevli ligantlar ve bu ligantların VOSO4.H2O ile reaksiyonu sonucunda kompleksleri elde edildi. Sentezlenen ligantların yapıları fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR), nükleer manyetik rezonans spektroskopisi (NMR), enerji dağılımlı x-ışını spektrumları (EDX) ve kütle spektroskopisi ile aydınlatıldı. Oksovanadyum(IV) komplekslerinin yapıları ise, FTIR, EDX, termogravimetrik analiz (TGA) ile karakterize edildi. Sentezlenen ligantların ve komplekslerin teorik karakterizasyonu yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) ile hesaplandı. Ayrıca bağ uzunlukları, bağ açıları, dihedral açıları gibi geometrik özellikleri, elektronik özellikleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritası (MEP), en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri teorik olarak bulundu. Daha önce sentez edilmemiş iki ligant ve oksovanadyum(IV) kompleksi elde edilerek, literatüre dört yeni bileşik kazandırılmıştır. Elde edilen deneysel ve teorik datalar karşılaştırıldığında sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The synthesis of heterocyclic ligands which contains nitrogen, oxgen, sulfur atoms such as phenanthroline, pyridine, imidazole, furan and thiazole is important with their biological and physiological activities. In addition to this, complexation of these ligands with various metals is a subject of currents studies due to differentiation and enrichment of the activities of ligands. The aim of the study is to synthesize an imidazo-phenanthroline-derived ligand and subsequently obtain vanadium complexes of this ligand, which have the potential to exhibit significant biological activities. Besides the antitumor, antibacterial, antiviral, antiparasitic effects, vanadium complexes underlined with their antidiabetic features similar to insulin. Initially, imidazo-phenanthroline-derived ligands and their complexes which obtained by reacting these ligands with VOSO4.H2O were obtained. The structures of the synthesized ligands were identified with Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), nuclear magnetic resonance spectroscopy (NMR), and mass spectroscopy. The structures of the oxovanadium(IV) complexes were elucidated using FTIR, energy-dispersive x-ray spectra (EDX), and thermogravimetric analysis. All of the targeted compounds were calculated with density functional theory (DFT). Geometric properties such as bond lengths, bond angles, dihedral angles, as well as electronic properties, molecular electrostatic potential maps (MEPs), highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies were investigated. Four new compounds were introduced to the literature through achievement of two oxovanadium(IV) complexes and two ligands which not synthesized before in studies.