Kadınlara özel ahkâm
Special days of women in islamic law
- Tez No: 997819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve iki ana bölümden oluşan çalışmamız İslâm hukuku açısından kadının özel günlerinin mahiyeti ve hükümleri hakkında bilgi vermektedir. Girişte konunun önemi vurgulanmış, sınırlılıkları, kaynakların sunumu ve değerlendirilmesine yer verilmiştir. Birinci bölümde âdetin başlama ve bitiş zamanı, âdet kanının renkleri, âdet dönemi gibi kadının özel günlerinin mahiyeti hakkında bilgiler verilmiştir. Hayız halinin fıkıh ve tıbbî mahiyeti ortaya konulmuş, ikisi arasındaki farklar ve benzerlikler vurgulanmıştır. İkinci bölümde namaz kılma, oruç tutma, tavaf yapma, Mushaf'a dokunma, Kur'ân Kur'ân okuma, mescide girme ve cinsel ilişki fiillerine hayızın etkisi konusundaki geçmiş ve günümüzdeki görüşler delilleriyle ele alınmıştır. Konuyla ilgili geçmişteki ve günümüzdeki görüşler belirtilmiş ve güncel değerlendirmelere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise hayızın kadının dini yaşamına etki ettiği alanlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study, which consists of an introduction and two main parts, gives information about the nature and provisions of women's special days in terms of Islamic law. In the introduction, the importance of the subject is emphasized and its limitations, presentation and evaluation of resources are included. In the first part, information was given about the nature of woman's special days such as the menstruation start and end time, menstrual blood colors, menstruation period. The fiqh and medical nature of menstruation has been revealed, and the differences and similarities between the two have been emphasized. In the second part, past and present views on the effect of menstruation on performing prayers, fasting, circumambulation, touching the Mushaf, reading the Qur'an, are discussed with their evidence. Past and present views on the subject are stated and current evaluations are included. In the conclusion part, the areas where menstruation affects the religious life of women are stated.