Genelleştirilmiş tetranacci hibrinomiyal sayıların uygulamaları üzerine
On the aplications of generalized tetranacci hybrinomial numbers
- Tez No: 997821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilk olarak 𝒯𝐻𝑛(𝑥) ile gösterilen 𝑛. genelleştirilmiş Tetranacci hibrinomiyali 𝒯𝐻𝑛(𝑥)=𝒯𝑛(𝑥)+𝑖𝒯𝑛+1(𝑥)+𝜀𝒯𝑛+2(𝑥)+ℎ𝒯𝑛+3(𝑥) olarak tanımlanmıştır. Daha sonra, 𝑛≥4 için, 𝒯𝐻𝑛(𝑥)=𝑎(𝑥)𝒯𝐻𝑛−1(𝑥)+𝑏(𝑥)𝒯𝐻𝑛−2(𝑥)+𝑐(𝑥)𝒯𝐻𝑛−3(𝑥)+𝑑(𝑥)𝒯𝐻𝑛−4(𝑥) rekürans bağıntısıyla tanımlanan genelleştirilmiş Tetranacci hibrinomiyalleri için binet formülü ve üreteç fonksiyonu elde edilmiştir. Ayrıca, bu rekürans bağıntısı kullanılarak genelleştirilmiş Tetranacci hibrinomiyallerinin toplam formülleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the 𝑛th generalized Tetranacci hybrinomial, which is denoted by 𝒯𝐻𝑛(𝑥), is defined as 𝒯𝐻𝑛(𝑥)=𝒯𝑛(𝑥)+𝑖𝒯𝑛+1(𝑥)+𝜀𝒯𝑛+2(𝑥)+ℎ𝒯𝑛+3(𝑥) then, for 𝑛≥4, we show that generalized Tetranacci hybrinomials yield to following recurrence relation: 𝒯𝐻𝑛(𝑥)=𝑎(𝑥)𝒯𝐻𝑛−1(𝑥)+𝑏(𝑥)𝒯𝐻𝑛−2(𝑥)+𝑐(𝑥)𝒯𝐻𝑛−3(𝑥)+𝑑(𝑥)𝒯𝐻𝑛−4(𝑥). The generating function and binet formula for generalized Tetranacci hybrinomials are obtained. In addition, the summation formulas for generalized Tetranacci hybrinomials are calculated by using this recurrence relation.