4. mertebeden rekürans bağıntılarını içeren circulant matrislerin normu üzerine
On the norm of circulant matrices containing 4th order recurrence relations
- Tez No: 552191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YEŞİL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada başlangıç değerleri 𝒯0 = 𝑎,𝒯1 = 𝑏,𝒯2 = 𝑐, 𝒯3 = 𝑑 olan ve 𝑛 ≥ 4 için, 𝒯𝑛 = 𝑝𝒯𝑛−1 + 𝑞𝒯𝑛−2 + 𝑟𝒯𝑛−3 + 𝑠𝒯𝑛−4 rekürans bağıntısı ile tanımlanan (𝒯𝑛)𝑛∈ℕ Genelleştirilmiş Tetranacci Dizisi için Binet formülü elde edilerek, bu dizinin ilk 𝑛 teriminin toplamı formülüze edilmiştir. Genelleştirilmiş Tetranacci sayı dizisi için üreteç fonksiyonuna ulaşılmıştır. Ayrıca elemanları genelleştirilmiş Tetranacci sayı dizisinin elemanlarından oluşan circulant matrisler için bazı matris normları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sum of first 𝑛 terms of this series is formulated by obtaining the Binet formula for the generalized Tetranacci sequence (𝒯𝑛)𝑛∈ℕ, whose initial values are 𝒯0 = 𝑎,𝒯1 = 𝑏,𝒯2 = 𝑐, 𝒯3 = 𝑑 and defined by the 𝒯𝑛 = 𝑝𝒯𝑛−1 + 𝑞𝒯𝑛−2 + 𝑟𝒯𝑛−3 + 𝑠𝒯𝑛−4 recurrence relation for 𝑛 ≥ 4. The generating function was obtained for generalized Tetranacci number sequence. In addition, some matrix norms were calculated for the circulant matrices consisting of elements of the generalized Tetranacci number sequence.