Ec-kapalı alt modüller üzerinde genişleme özellikleri
Extending properties on ec-closed submodules
  1. Tez No: 997845
  2. Yazar: FARNAZ DAVACHI MIANDOUAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CELEP YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma modül teorisinde dik toplamların ayrışımı, essential alt modül kavramları ve bunların genişletilmiş versiyonları ile ilgili yapısal özellikleri incelemektedir. Tezde CS, ADS modüllerinin tanımları, temel özellikleri ve literatürde bilinen karakterizasyonları ele alınmıştır. CS modüllerin, ec-alt modüller açısından doğal genellemesi olan ECS modülleri göz önüne alınmış ve bu sınıfların dik toplam ayrışımları ile bağlantıları araştırılmıştır. Ardından ADS modülün yeni bir genellemesi tanımlanıp incelenmiş, CS modülün diğer genelleştirmeleri ile arasında ilişkileri detaylanmış ve bu modül sınıfı karakterize edilmiştir. Ayrıca bu sınıfın alt modül yapıları ile dik toplamlar altında davranışı araştırılmıştır. Son olarak halkalar üzerindeki EADS özelliğinin davranışı incelenmiştir. Elde edilen sonuçların bütünlüğü açısından gerekli yerlerde örnekler verilmiştir. Bu tez, CS, ADS, ECS ve EADS modülleri arasında yapısal bir bağ kurmakta, modül sınıflarının daha geniş bir çerçevede anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates structural properties arising in the context of direct sum decompositions in module theory, essential submodules, and various generalizations of these concepts. In the thesis, the definitions, fundamental properties, and known characterizations of CS and ADS modules in the literature are examined. The class of ECS modules, which constitutes a natural generalization of CS modules with respect to ec-submodules, is considered, and the relationships between these classes and direct sumdecompositions are explored. Subsequently, a new generalization of ADS modules is defined and studied; its relationships with other generalizations of CS modules are analyzed in detail, and this class of modules is characterized. Moreover, the behavior of this class under direct sums and its submodule structure are investigated. Finally, the behavior of the EADS property over rings is examined. To ensure the coherence of the obtained results, illustrative examples are provided where necessary. This thesis establishes a structural connection between CS, ADS, ECS, and EADS modules, contributing to a broader understanding of these classes of modules.