Bilgisayar destekli etkinlikler aracılığıyla sesbilgisel farkındalık becerileri destekleme eğitiminin risk grubunda olan çocuklar üzerindeki etkisi
The effect of computer-assisted activities for supporting phonological awareness skills on children in the risk group
- Tez No: 997844
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların sesbilgisel farkındalık becerilerini geliştirmek amacıyla tasarlanan sesbilgisel farkındalık becerileri destekleme eğitiminin (SESBİF) risk grubunda olan çocuklar üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, yarı deneysel desenlerden“öntest–sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen”modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara il merkezinde yer alan bir bağımsız anaokuluna devam eden 40 çocuk oluşturmaktadır. Çocuklar rastgele atama yoluyla 20 kişilik deney ve 20 kişilik kontrol grubuna ayrılmıştır. Deney grubuna SESBİF müdahale programı toplam 10 gün süresince, günde 1 oturum olacak şekilde uygulanmıştır. Her oturum yaklaşık 20 dakika sürmüş ve oyuna dayalı etkinlik temelli modeli esas alınarak yapılandırılmıştır. Araştırmada veriler, sesbilgisel farkındalık düzeyini ölçmek amacıyla geliştirilen Erken Okuryazarlık Testi (EROT) ile toplanmıştır. Elde edilen veriler Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri ile analiz edilmiştir. Ön test sonuçları, deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (U=193.00, p=.85). Uygulama sonrasında deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark elde edilmiştir (U=0.00, p=.00, r=-.86). Deney grubunun kendi içindeki gelişimi de anlamlı bulunmuştur (Z=-3.93, p=.00, r=-.88). Buna karşın kontrol grubunda anlamlı bir gelişim gözlenmemiştir (Z=-1.86, p=.06, r=-.42). Bu bulgular, SESBİF etkinliklerinin okul öncesi dönemdeki çocukların sesbilgisel farkındalık becerilerini geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, teknoloji destekli ve yapılandırılmış müdahalelerin erken okuryazarlık sürecinde kritik öneme sahip olduğunu vurgulamakta; özellikle oyuna dayalı etkinlik temelli öğretim modeli ile harmanlanmış dijital uygulamaların, bilişsel gelişimi destekleyici gücüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the“Computer-assisted activities (SESBİF) for supporting Phonological Awareness”, which was designed to improve phonological awareness skills of preschool children. The study was conducted using a quasi-experimental“pretest-posttest control group design”. The study group consisted of 40 children attending an independent kindergarten located in the city center of Ankara. The participants were randomly assigned to experimental (n=20) and control (n=20) groups. The SESBİF intervention program was applied to the experimental group over a total of 10 days, with one session per day. Each session lasted approximately 20 minutes and was structured based on the principles of direct instruction. Data were collected using assessment tools developed to measure phonological awareness levels. The data were analyzed using the Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed-Ranks tests. The pretest results revealed no significant difference between the experimental and control groups (U=193.00, p=.85). However, after the intervention, a significant difference in favor of the experimental group was found (U=0.00, p=.00, r=-.86). The within-group improvement in the experimental group was also significant (Z=-3.93, p=.00, r=-.88), whereas no significant change was observed in the control group (Z=-1.86, p=.06, r=-.42). These findings indicate that the SESBİF activities are effective in enhancing preschool children's phonological awareness skills. The results emphasize the critical role of technology-supported and systematically designed interventions in early literacy development, highlighting the cognitive benefits of digital applications integrated with the direct instruction model.