Kuvvet ve hareket konularında bağlam temelli öğrenme uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve fen motivasyonlarına etkisi
The effect of context-based learning applications on middle school students' academic achievement and science motivation in force and motion topics
  1. Tez No: 997859
  2. Yazar: NESLİHAN KARABATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, kuvvet ve hareket konularında bağlam temelli REACT stratejisi uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İzmir il merkezindeki bir devlet ortaokulunda 6. sınıfta öğrenim gören 50 öğrenci (deney grubu; 26 öğrenci; kontrol grubu: 24 öğrenci) oluşturmuştur. Deneysel uygulama“Kuvvet ve Hareket”ünitesinde 14 ders saati süresince gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları Kuvvet ve Hareket Ünitesi Akademik Başarı Testi, Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Deney grubundaki öğrencilere bağlam temelli REACT stratejisine dayalı etkinlikler; kontrol grubundaki öğrencilere fen bilimleri ders kitabındaki etkinlikler uygulanmıştır. Uygulamadan sonra deney grubundan 9 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Akademik Başarı Testi ve Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeğinden elde edilen verilerin normallik testi sonucuna göre veriler parametrik testlerden t-testi ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır. Deneysel uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarının ön test akademik başarı ve fen motivasyonu puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı; uygulamadan sonra deney ve kontrol gruplarının son test akademik başarı puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu, deney ve kontrol gruplarının son test fen motivasyonu puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Görüşme yapılan öğrenciler, bağlam temelli uygulamaların kolay, kalıcı öğrenme sağladığını ve konuların günlük yaşamla ilişkili olduğunu; grup çalışmasının dersi daha eğlenceli hale getirdiğini ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçları, bağlam temelli REACT stratejisi uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına olumlu etkisi olduğunu ancak fen motivasyonlarına etkisi olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of context-based REACT strategy applications on students' academic achievement and science motivation in force and motion subjects were investigated. A quasi-experimental model with pretest-posttest control group was used in the study. The study group of the research consisted of 50 students (experimental group: 26 students; control group: 24 students) studying in the 6th grade at a public middle school in the center of Izmir province in the 2023-2024 academic year. The experimental application was carried out during 14 lesson hours in the“Force and Motion”unit. The data collection tools of the study were Force and Motion Unit Academic Achievement Test, Motivation Scale in Science Education and semi-structured interview form. Context-based REACT strategy-based activities were applied to the students in the experimental group and the activities in the science textbook were applied to the students in the control group. After the implementation, 9 students from the experimental group were interviewed. According to the normality test results of the data obtained from the Academic Achievement Test and the Motivation in Science Education Scale, the data were analyzed with t-test, one of the parametric tests. Content analysis was applied to the data obtained from the semi-structured interview form. It was observed that there was no significant difference between the pre-test academic achievement and science motivation scores of the experimental and control groups before the experimental application; after the application, there was a significant difference between the post-test academic achievement scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group, and there was no significant difference between the post-test science motivation scores of the experimental and control groups. The interviewed students stated that context-based applications provided easy, permanent learning and that the topics were related to daily life; group work made the lesson more fun. The results of the study showed that context-based REACT strategy applications had a positive effect on students' academic achievement but had no effect on their science motivation.