Breath of space: A user study to evaluate player experience in early game development
Boşluğun nefesi: Erken aşama oyun geliştirme sürecindeki oyuncu deneyimine yönelik bir kullanıcı çalışması
- Tez No: 997870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, erken geliştirme aşamalarında oyuncu deneyimini değerlendirmek amacıyla yürütülen biçimlendirici bir kullanıcı çalışmasıdır. Bu çalışma, Boşluğun Nefesi (BoS: Breath of Space) isimli bağımsız bir bilgisayar oyunu prototipini kullanmakta ve oyun testleri ile anket uygulamaları yoluyla hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleri kullanmaktadır. Anket, doğrulanmış bir oyuncu deneyimi ölçeği olan GUESS-TR'yi (Game User Experience Satisfaction Scale'ın Türkçe uyarlaması) ve oyunculardan geri bildirim toplamak için özel olarak hazırlanmış çoktan seçmeli ve açık uçlu soruları içermektedir. 60 katılımcıdan elde edilen veri, keşfedici bir yaklaşımla analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, oyun içi geri bildirim sistemleri ve prototip kullanımı ile ilgili problemler ortaya çıkmış ve nicel ile nitel bulgular arasında tutarsızlıklar gözlemlenmiştir. GUESS TR'de en düşük puanı alan oyuncu deneyimi boyutu nitel bulgularda önemli görülmemiştir ve nitel bulgularda en önemli olarak görünen bazı deneyim problemleri GUESS-TR'de düşük puan almamıştır. Bu nedenle, bu keşfedici çalışma standartlaştırılmış ölçeklerin tek başına kullanılmasının oyuncu deneyimini tam olarak değerlendirmek için yeterli olmayabileceğini öne sürmektedir. Bu çalışma, prototip bir oyunu anlamlı olarak değerlendirirken, erken oyun geliştirme sırasında yapılan oyuncu deneyimi çalışmalarının faydasını vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on a formative user study conducted to explore and evaluate player experience during the early development stages. This study uses an independent computer game prototype called Breath of Space (BoS) and employs both qualitative and quantitative research methods through playtesting and survey conducting. The survey included a validated player experience scale, GUESS-TR: The Turkish adaptation of the Game User Experience Satisfaction Scale (GUESS), and custom-prepared multiple-choice and open-ended questions to collect player feedback. Data from 60 participants were analyzed using an exploratory approach. The findings revealed problems related to in-game feedback systems, issues of using a prototype, and inconsistencies between the quantitative and qualitative findings. The lowest-scoring player experience dimension in GUESS-TR did not appear as significant in qualitative findings, and some experience problems that were most significant in qualitative findings did not receive low scores in GUESS-TR. Therefore, findings from the exploratory analyses suggest that the single use of standardized scales may not be sufficient to fully evaluate player experience. This study highlights the benefits of conducting player experience research during early game development, while providing a meaningful evaluation of a game prototype.