Patellar tendinopatisi olan sporcularda ekstrakorporeal şok dalga terapisi'nin etkinliği
Efficacy of the extracorporeal shock wave therapy in athletes with patellar tendinopathy
- Tez No: 997871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAMİT TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Patellar tendinopati (PT), özellikle sıçrama sporları yapan atletlerde sık karşılaşılan, tekrarlayıcı yüklenmeye bağlı ağrı ve fonksiyon kaybı ile seyreden kronik bir kas-iskelet sistemi problemidir. Konservatif tedaviler arasında en yüksek kanıt düzeyine sahip yöntem eksantrik egzersizler olmakla birlikte, tedaviye dirençli olgularda semptomların devam ettiği ve spora dönüşün geciktiği bilinmektedir. Son yıllarda non-invaziv bir yöntem olan ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT), tendinopati yönetiminde tamamlayıcı bir modalite olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak PT özelinde ESWT'nin etkinliği konusunda literatürde çelişkili bulgular mevcuttur. Bu tez çalışması, PT'li sporcularda eksantrik egzersiz programına eklenen ESWT'nin klinik etkinliğini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma prospektif, randomize, kontrollü klinik tasarımda yürütülmüş ve CONSORT kılavuzlarına uygun olarak planlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 26 sporcu, blok randomizasyon yöntemiyle egzersiz grubu (n=13) ve egzersiz + ESWT grubu xiv (n=13) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna 6 haftalık eksantrik egzersiz programı uygulanırken, deney grubuna 6 haftalık eksantrik egzersiz programına ek olarak odaklanmış ESWT ilk 3 hafta haftada bir seans olmak üzere toplam 3 seans şeklinde uygulanmıştır. Değerlendirmeler tedavi öncesinde, 3. haftada ve 6. haftada yapılmıştır. Birincil sonuç ölçütleri ağrı (Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği) ve fonksiyon (Victoria Spor Enstitüsü Değerlendirme Anketi- Patellar Tendon), ikincil sonuç ölçütleri ise maksimal dikey sıçrama, tek bacak sıçrama mesafesi, eğim tahtasında tek bacak çömelme testi, kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Ölçeği), ağrı felaketleştirme (Ağrı Felaketi Ölçeği) ve yaşam kalitesi (Hayat Kalitesi/ SF-12) olmuştur. Bulgular, her iki grupta da ağrı ve fonksiyon skorlarında anlamlı iyileşmeler olduğunu gösterdi. Ancak, ESWT grubunda özellikle 3. haftada ağrı azalması ve fonksiyonel iyileşmenin daha belirgin olduğu bulundu. 6. haftada her iki grup arasında fark azalmış olsa da ESWT'nin erken dönemde ek yarar sağladığı görüldü. Sonuç olarak, PT'li sporcularda eksantrik egzersize ek olarak uygulanan ESWT, kısa vadede ağrı ve fonksiyonel iyileşmeyi hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu bulgular, PT yönetiminde egzersiz temelli programlara ESWT'nin eklenebileceğini ve multidisipliner bir değerlendirme ile daha kapsamlı tedavi modelleri geliştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Patellar tendinopathy (PT) is a chronic musculoskeletal disorder frequently observed in athletes engaged in jumping sports and is characterized by pain and functional impairment due to repetitive loading. Among conservative management strategies, eccentric exercise has the highest level of evidence; however, many athletes remain symptomatic and experience delayed return to sport. Extracorporeal shock wave therapy (ESWT), a non-invasive treatment modality, has recently gained attention as an adjunct intervention in tendinopathy management. Nevertheless, the evidence regarding its efficacy in PT remains inconsistent. This thesis aimed to investigate the clinical effectiveness of ESWT combined with eccentric exercise in athletes with PT . This study was designed as a prospective, randomized controlled clinical trial in accordance with CONSORT guidelines. Twenty-six athletes meeting the inclusion criteria were randomly allocated using block randomization into two groups: the exercise-only group (n=13) and the exercise + ESWT group (n=13). While a 6-week eccentric exercise program xvi was applied to the control group, the experimental group received the same 6-week eccentric exercise program in addition to focused ESWT, administered once a week for the first three weeks (a total of three sessions). Assessments were conducted before the treatment, at the 3rd week, and at the 6th week. Primary outcomes included pain (Numeric Rating Scale) and function (The Victorian Institute of Sport Assessment Patella), while secondary outcomes included maximal vertical jump, single-leg hop distance, single-leg decline squat test, kinesiophobia (Tampa Scale of Kinesiophobia), pain catastrophizing (Pain Catastrophizing Scale), and quality of life (12- Item Short Form Survey). Results demonstrated significant improvements in pain and function scores in both groups. However, the ESWT group exhibited more pronounced reductions in pain and greater functional gains, particularly at week 3. Although the between-group differences diminished by week 6, the addition of ESWT appeared to provide early advantages. In conclusion, ESWT combined with eccentric exercise accelerated short-term pain reduction and functional recovery in athletes with PT. These results suggest that ESWT can be considered a valuable adjunct to exercise-based rehabilitation programs and support the integration of multidimensional approaches for the management of PT.