Dijital pazarlama etkinliklerinin müşteri ürün araştırmasına ve ürün değerlendirmelerine etkisine yönelik nitel bir araştırma
The effect of digital marketing activities on customer product research and product evaluations
- Tez No: 997872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, dijital pazarlama faaliyetlerinin müşteri ürün araştırmasına ve değerlendirme sürecine etkilerini incelemektedir. Çalışma, pazarlama kavramının tarihsel gelişimini ele alarak dijital pazarlamanın günümüz tüketicileri üzerindeki etkisini detaylandırmaktadır. Araştırmada, dijital pazarlama stratejilerinin tüketici satın alma kararlarına nasıl yön verdiği, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) ile olan etkileşimi ve müşterilerin dijital pazarlama etkinliklerine verdikleri tepkiler analiz edilmiştir. Çalışmada, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, SEO ve e-posta pazarlaması gibi temel dijital pazarlama araçlarının tüketicilerin marka algısını nasıl şekillendirdiği ve satın alma sürecini nasıl etkilediği değerlendirilmektedir. Araştırma, nitel yöntem kullanılarak beş farklı katılımcıyla gerçekleştirilen görüşmeler doğrultusunda yapılandırılmıştır. Katılımcılar dijital pazarlamanın bilgi edinme sürecini kolaylaştırdığını, ancak fazla bilgi ve seçenek bolluğunun karar verme sürecini karmaşık hale getirebildiğini belirtmiştir. Elde edilen bulgular, dijital pazarlama stratejilerinin tüketicilerin bilinçli karar vermesinde ve marka sadakatinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Aynı zamanda, kişiselleştirilmiş içerik ve hedefe yönelik kampanyaların müşteri memnuniyetini artırdığı, ancak aşırı ve tekrarlayan pazarlama faaliyetlerinin olumsuz tepkilere yol açabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of digital marketing activities on customer product research and evaluation processes. The study examines the historical development of the marketing concept and details the impact of digital marketing on today's consumers. The study analyzes how digital marketing strategies guide consumer purchasing decisions, their interaction with customer relationship management (CRM), and customers' reactions to digital marketing activities. The study evaluates how basic digital marketing tools such as social media marketing, content marketing, SEO, and email marketing shape consumers' brand perception and affect the purchasing process. The research is structured in line with interviews conducted with five different participants using the qualitative method. The participants stated that digital marketing facilitates the process of obtaining information, but that excessive information and abundance of options can complicate the decision-making process. The findings show that digital marketing strategies play an important role in consumers' conscious decision-making and brand loyalty. At the same time, it was concluded that personalized content and targeted campaigns increase customer satisfaction, but excessive and repetitive marketing activities can lead to negative reactions.