Üreteroskopi yapılacak hastalarda ameliyat öncesi istem dışı düşüncelerin belirlenmesi
Determination of preoperative involuntary thoughts in patients who will undergo ureteroscopy
- Tez No: 997879
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Üreteroskopi Yapılacak Hastalarda Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşüncelerin Belirlenmesi Bu araştırma, üreteroskopi yapılacak hastalarda ameliyat öncesi istem dışı düşüncelerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, Ekim 2025-Haziran 2025 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde, üreteroskopi planlanan 252 hasta ile yürütülmüştür. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu”,“Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeği”kullanılmıştır. Kategorik veriler sayı ve yüzde, sayısal veriler ortalama±SS veya ortanca, normal dağılım Kolmogorov-Smirnov testiyle kontrol edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 48,11±14,68 olup, %69,4'ü erkek, %20,3'ü yükseköğretim mezunu ve %59,1'i çalışmamaktadır. Katılımcıların %39,3'ünün en az bir kronik hastalığa sahip olduğu ve %71,8'inin daha önce cerrahi girişim geçirdiği belirlenmiştir. Ameliyat öncesi dönemde hastaların Ameliyat Öncesi İstem Dışı Düşünceler Ölçeği toplam puan ortalaması 18,62±14,17 olarak bulunmuş ve bu durum, klinik açıdan anlamlı düzeyde kaygıya işaret etmiştir. Cinsiyet değişkenine göre kontrol kaybı endişesi boyutu, işlem sonrasına ilişkin endişe boyutu ve toplam ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). Kadın hastaların erkeklere göre daha yüksek düzeyde istem dışı düşünceye sahip olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, kronik hastalık varlığına göre de kontrol kaybı endişesi boyutu ile toplam ölçek puanları arasında anlamlı fark görülmüş; kronik hastalığı olan bireylerde istem dışı düşünce düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.05). Bu sonuçlar, üreteroskopi yapılacak hastaların klinik olarak anlamlı düzeyde kaygı yaşadığını ve cerrahi sürece hazırlıkta bireyselleştirilmiş psikolojik destek yaklaşımlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler; Üreteroskopi, Ameliyat Öncesi, İstem Dışı Düşünceler, Kaygı, Hemşirelik
Özet (Çeviri)
Determination of Preoperative Involuntary Thoughts in Patients Who Will Undergo Ureteroscopy This research was conducted in a descriptive and cross-sectional design to determine the involuntary thoughts in patients scheduled for ureteroscopy. A descriptive and cross-sectional study was conducted between October 2025 and June 2025 with 252 patients scheduled for ureteroscopy at the urology clinic of Adana City Training and Research Hospital. In data collection, the“Personal Information Form”and the“Preoperative İnvoluntary Thoughts Scale”were used. Categorical data are presented as counts and percentages, and numerical data as mean ± SD or median; normal distribution was checked using the Kolmogorov-Smirnov test. The average age of the patients included in the study is 48.11±14.68, with 69.4% being male, 20.3% having higher education, and 59.1% being unemployed. It was determined that 39.3% of the participants had at least one chronic disease and 71.8% had previously undergone surgery. In the preoperative period, the total mean score of the patients on the Preoperative Involuntary Thoughts Scale was found to be 18.62±14.17, indicating clinically significant anxiety. A statistically significant difference was found between the anxiety about loss of control dimension, anxiety about the post-procedure dimension and total scale scores according to the gender variable (p<0.05). It was determined that female patients had higher levels of involuntary thoughts than males. Similarly, a significant difference was observed between the anxiety about loss of control dimension and the total scale scores according to the presence of chronic disease; it was found that the level of involuntary thoughts was higher in individuals with chronic disease (p<0.05). These results demonstrate that patients undergoing ureteroscopy experience clinically significant levels of anxiety and that individualized psychological support approaches are necessary in preparation for the surgical process. Key Words; Ureteroscopy, Before Surgery, İnvoluntary Thoughts, Anxiety, Nursing.