Tekrar kullanılabilir dijital ikiz aracı
Reusable digital twin tool
- Tez No: 997883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital ikiz teknolojisi, fiziksel varlıkların sanal ortamda modellenmesi ve bu modellerin gerçek zamanlı verilerle sürekli olarak güncellenmesi temeline dayanan bir yaklaşımdır. Bu teknoloji; üretimden sağlığa, havacılıktan akıllı şehir uygulamalarına kadar birçok alanda süreçlerin izlenmesi, analiz edilmesi, optimize edilmesi ve tahminlenmesi için kullanılmaktadır. Ancak literatürde yer alan mevcut dijital ikiz mimarileri ve uygulamaları genel olarak belirli sektörlerin ihtiyaçlarına göre özelleşmiştir. Bu durum, dijital ikiz uygulamalarının ortak bir çatı altında toplanması ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada, farklı sektörlerde uygulanabilecek tekrar kullanılabilir bir dijital ikiz aracı geliştirilmiştir. Üretim, sağlık, havacılık, akıllı şehirler ve endüstriyel IoT alanlarındaki dijital ikiz uygulamaları incelenmiş; sektörlerin ortak parametreleri belirlenerek tekrar kullanılabilir bir dijital ikiz aracı geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma dijital ikiz teknolojisinin sektörel sınırları dışında genel bir yapıya kavuşmasını ve dijital ikizlerin daha düşük maliyetle, hızlı ve verimli şekilde farklı sektörlerde kullanımını mümkün kılmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen araç, büyük veri ve yapay zeka entegrasyonuna uygun altyapısıyla gelecekteki dijital dönüşüm projeleri için önemli bir temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Digital twin technology is a technology that creates virtual models of physical entities and keeps these models updated with real-time data. This technology is used in a lot of areas like manufacturing, healthcare, aviation, and smart cities to monitor, analyze, improve, and predict processes. However, most existing digital twin systems are built for specific usages. This creates a need for a common platform for all digital twin applications. In this study, a reusable digital twin tool was developed that can be used in different industries. Digital twin uses in manufacturing, healthcare, aviation, smart cities, and industrial IoT were examined. Common features shared by these areas were found, and a flexible digital twin tool was created based on these features. In conclusion, this study aims to create a general digital twin system that works across many industries and allows for faster, cheaper, and more efficient use. The reusable digital twin tool also supports integration with big data and artificial intelligence, makes it a good base for future digital transformation projects.