Klopidogrel direnci olan hastalarda tikagrelor ile karotis arter stentleme işlemi güvenli midir?
Is carotid artery stenting with ticagrelor safe in patients with clopidogrel resistance?
- Tez No: 997891
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÖKLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Karotis arter stentleme (KAS) işlemi uygulanan hastalarda klopidogrel direnci, periprosedürel trombotik ve iskemik komplikasyon riskini artırabilmektedir. Bu çalışmada, klopidogrel direnci saptanan hastalarda klopidogrel yerine tikagrelor kullanımının, KAS sonrası akut trombotik komplikasyonlar ve sessiz serebral iskemik lezyonlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 2013–2024 yılları arasında kliniğimizde elektif olarak KAS uygulanan hastalar arasında retrospektif olarak gerçekleştirildi. Klopidogrel direnci saptanan ve asetilsalisilik asite ek olarak tikagrelor verilen 79 hasta ile klopidogrel direnci olmayan ve klopidogrel + asetilsalisilik asit kullanan, demografik olarak benzer 79 hasta karşılaştırıldı. Tüm hastalarda işlem sonrası 12–24. saatler arasında kraniyal difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme (DWI-MR) değerlendirilerek yeni gelişen difüzyon kısıtlılıkları analiz edildi. Klinik, laboratuvar ve periprosedürel komplikasyonlar iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 158 hasta çalışmaya dahil edildi. İşlem sonrası DWI-MR'da akut difüzyon kısıtlılığı oranı tikagrelor grubunda %27,8, klopidogrel grubunda %29,1 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,860). İlk 30 gün içinde majör iskemik inme, miyokard enfarktüsü veya mortalite izlenmedi. Akut stent trombozu yalnızca bir hastada (%0,6) görüldü. Kanama, hiperperfüzyon sendromu ve diğer komplikasyonlar açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Klopidogrel direnci olan hastalarda asetilsalisilik asite ek olarak tikagrelor kullanılarak yapılan karotis arter stentleme işlemi, klopidogrel kullanan hastalarla benzer güvenlik ve etkinlik profili göstermiştir. Bulgularımız, klopidogrel direnci saptanan olgularda tikagrelorun KAS için güvenli ve etkili bir alternatif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Clopidogrel resistance in patients undergoing carotid artery stenting (CAS) may increase the risk of periprocedural thrombotic and ischemic complications. This study aimed to evaluate the effect of ticagrelor use instead of clopidogrel in clopidogrel-resistant patients on acute thrombotic complications and silent cerebral ischemic lesions following CAS. Methods: This retrospective study included patients who underwent elective CAS at our center between 2013 and 2024. Seventy-nine patients with documented clopidogrel resistance who received ticagrelor in addition to acetylsalicylic acid were compared with 79 demographically similar patients without clopidogrel resistance treated with clopidogrel plus acetylsalicylic acid. All patients underwent cranial diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DWI-MRI) between 12 and 24 hours after the procedure to assess newly developed diffusion restrictions. Clinical characteristics, laboratory parameters, and periprocedural complications were compared between the two groups. Results: A total of 158 patients were included in the study. The incidence of acute diffusion restriction on postprocedural DWI-MRI was 27.8% in the ticagrelor group and 29.1% in the clopidogrel group, with no statistically significant difference between groups (p = 0.860). No major ischemic stroke, myocardial infarction, or mortality was observed within the first 30 days. Acute stent thrombosis occurred in only one patient (0.6%). There were no significant differences between groups regarding bleeding events, hyperperfusion syndrome, or other complications. Conclusion: In patients with clopidogrel resistance, carotid artery stenting performed with ticagrelor in addition to acetylsalicylic acid demonstrated a safety and efficacy profile comparable to that of clopidogrel-treated patients. These findings suggest that ticagrelor may be a safe and effective alternative antiplatelet agent for CAS in patients with clopidogrel resistance.