Suya dayanıklı magnezyum oksiklorür çimentolu betonların fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the physical and mechanical properties of water-resistant magnesium oxychloride cement concretes
  1. Tez No: 997892
  2. Yazar: GAMZE ERÖKSÜZ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN DAVRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
Özet
Magnezyum oksiklorür çimentosu, yüksek erken ve nihai dayanım, yangına direnç gibi mükemmel özelliklerine sahiptir. Ancak suya karşı hassaslığı önemli bir sorundur. Tezde magnezyum oksiklorür çimentosuna 3 farklı türde su itici ilave edilerek, suya dayanıklılık özelliklerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar 5 etapta gerçekleştirilmiştir. Birinci etapta, ağırlıklı faz 5 kristallerinden oluşan matris oluşturabilmesi amaçlanmış ve 3 farklı molar oranda çözelti hazırlanmıştır. Optimum magnezyum oksit/magnezyum klorür hekzahidrat (A) ve su/ magnezyum klorür hekzahidrat (B) oranları sırasıyla 13.21 ve 16.57 mol/mol olarak belirlenmiştir. Bu numunelerde eğilme ve basınç dayanımı 11.5 ve 68.4 MPa'dır. İkinci etapta aynı molar oranlarında rekalsine ve orijinal MgO kullanılarak, priz başlama süresi, yoğunluk, mekanik dayanım bulguları karşılaştırılmıştır. Rekalsine magnezyum oksitli numunelerde eğilme ve basınç dayanımları sırasıyla 11.8 ve 70.6 MPa dır. Üçüncü etapta, kütlece %1, %3 ve %5 oranlarında toz silikon, kalsiyum stearat ve çinko stearatın mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Su itici oranı arttıkça basınç dayanımları azalmıştır. 28 günde basınç dayanımı kontrol numunesinde 71 MPa, %1 oranında toz silikon kullanılan numunelerde 70 MPa dır. Dördüncü etapta en yüksek mekanik dayanımı sağlayan numunelerde yoğunluk ve kapiler su emme deneyleri yürütülmüştür. En düşük su emme (0.006 kg/m2·dak05) %1 oranında çinko stearat kullanılan numunede sağlanmıştır. Beşinci etapta 3, 7 ve 28 günde numunelerin yumuşama katsayıları belirlenmiştir. En yüksek yumuşama katsayısı (0.68) %1 oranında çinko stearatlı numunelerinde belirlenmiştir. Sonuçta faz 5 oluşumu açısından optimum molar oranlar RA:13.21 ve RB:16.57, mekanik dayanım açısından en uygun toz türü rekalsine magnezyum oksit, kapiler su emme ve yumuşama katsayısı açısından optimum su itici türü çinko stearat olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Magnesium oxychloride cement (MOC) exhibits excellent properties such as high early and ultimate strength and fire resistance; however, its sensitivity to water remains a significant limitation. In this thesis, three different types of water-repellent additives were incorporated into MOC to improve its water resistance. The experimental study was conducted in five stages.In the first stage, the formation of a matrix dominated by Phase 5 crystals was targeted, and three different molar solution ratios were prepared. The optimum magnesium oxide/magnesium chloride hexahydrate (A) and water/magnesium chloride hexahydrate (B) ratios were determined as 13.21 and 16.57 mol/mol, respectively. The corresponding flexural and compressive strengths were 11.5 MPa and 68.4 MPa. In the second stage, recalcined and original MgO were used at the same molar ratios, and setting time, density, and mechanical properties were compared. Specimens containing recalcined MgO exhibited flexural and compressive strengths of 11.8 MPa and 70.6 MPa, respectively.In the third stage, the effects of powdered silicone, calcium stearate, and zinc stearate at 1%, 3%, and 5% by weight on mechanical properties were investigated. Increasing the water-repellent content led to a reduction in compressive strength. At 28 days, the compressive strength was 71 MPa for the control specimen and 70 MPa for specimens containing 1% powdered silicone. In the fourth stage, density and capillary water absorption tests were performed on specimens with the highest mechanical strength. The lowest water absorption (0.006 kg/m²·min⁰·⁵) was obtained with 1% zinc stearate. In the fifth stage, softening coefficients were determined at 3, 7, and 28 days. The highest softening coefficient (0.68) was observed in specimens containing 1% zinc stearate.Overall, the optimum molar ratios for Phase 5 formation were RA:13.21 and RB:16.57; recalcined MgO was the most suitable MgO type in terms of mechanical strength, while zinc stearate was identified as the optimal water-repellent additive for capillary water absorption and softening coefficient.